Министарство просвете одобрило је извођење онлајн наставе у четири средње школе у Крагујевцу.
То је одговор министарства на дописе директора тих школа и локалне самоуправе која је указала да се због блокаде школских објеката не може остваривати право на образовање, а наставницима на рад.
Настава на даљину ће бити организована за ученике првог, другог и трећег разреда Друге гимназије, за ученике од првог до четвртог разреда Медицинске школе, затим у Трговинско-угоститељској школи „Тоза Драговић“ и Музичкој школи.
С друге стране, у Крагујевцу ће данас бити организована протестна шетња „Матуранти у покрету“, која почиње у 16.30 часова испред Средње школе „Кнез Александар Карађорђевић“ (некадашња Војно-индустријска школа) и проћи ће поред сваке средње школе у Крагујевцу.
Најављују да ће рута бити од ВИШ-а, преко Прве крагујевачке гимназије, Музичке школе „др Милоје Милојевић“, па до Прве техничке, Економске и Медицинске школе Друге крагујевачке гимназије и ТУШ „Тоза Драговић“ до Школске управе.
Како су навели, протестна шетња је организована због тога што је већина средњих школа у последње време претрпела притиске од стране Школске управе или професора.
Први „удар” на наставнике у обустави рада било је драстично умањење зарада, с циљем да их празни новчаници натерају да се што пре врате у учионице. Други „удар” стигао је 26. марта, када је Министарство просвете наредило директорима школа у обустави рада да „у најкраћем могућем року предузму све мере како би се одмах успоставио редован образовно-васпитни рад и несметано функционисање установе”. У допису се не прецизира о којим је мерама реч, али се указује на законске обавезе директора школа.
– Министарство просвете Вас подсећа да је Ваша законска обавеза као директора да обезбедите несметано одвијање наставе у школи и да поступите у складу са својим овлашћењима како је прописано чланом 126. Закона о основама система образовања и васпитања, поручили су директорима из Владе (у оставци).
Од директора се тражи да „испитају и утврде” одговорност запослених који не изводе наставу. Наложено им је да утврде и разлоге за изостанке ученика и да предузму „мере прописане законом”.
Форум крагујевачких школа (ФКШ) је детаљно анализирао садржај дописа Министарства и актуелну ситуацију. Иако није могуће унапред прецизирати како ће се директори школа поставити према овој ситуацији, Форум континуирано прати развој догађаја и разматра све релевантне околности. Такође, Форум је у контакту са тимом адвоката који је понудио правну помоћ и заштиту запосленима. Тренутно се координише са правницима како би се сагледала најповољнија стратегија у складу са тренутним околностима, те пружила адекватна правна заштита просветним радницима, кажу за из Форума крагујевачких школа, који окупља неколико стотина учитеља и наставника.
У Форуму немају информације да ли је по допису Министарства покренут иједан дисциплински поступак у школама у Крагујевцу. Уколико дође до тога, препорука ФКШ је да запослени не потписује закључак о покретању дисциплинског поступка без консултација са адвокатом. Напомињу да у случају да отпочне покретање дисциплинских поступака, контра мера може бити покретање кривичних пријава против директора школе.
За непослушне директоре – разрешење
Допис Министарства просвете се разуме и као претња директорима школа у којима се не држи настава да ће бити разрешени са тог места уколико не предузму мере да успоставе редован васпитно-образовни рад. Јасно је да им је ресорно Министарство у руке ставило „врућ кромпир”, да „проблем” са запосленима који не држе наставу решавају покретањем дисциплинских поступака и отварањем васпитно-дисциплинских поступака против ученика који не иду у школу.
– Допис је обавезујући, нас и закон обавезује, али у оваквим околностима, где ништа не функционише како би требало, ја лично немам намеру да на овај начин решавам ситуацију, казала је за „Крагујевачке” директорка Прве крагујевачке гимназије Славица Марковић.
Незванично, како пишу Крагујевачке новине, то је и став већине директора крагујевачких средњих школа у којима нема наставе. Директорима школа у обустави наставе је претходно просветна инспекција наложила меру да у складу са законом организују образовно-васпитни процес. Саговорница „Крагујевачких” каже да је за очекивати да ће против директора који нису предузели наложене мере у једном тренуку бити покренут поступак за разрешење дужности од стране Министарства.
– То су могли и до сада да ураде, али вероватно ослушкују каква би била реакција запослених и јавности, каже Славица Марковић.
Ученичке блокаде не попуштају
Притисак кроз ускраћивање зараде и финансијско исцрпљивање утицали су на то да су се наставници у основним школама вратили редовној настави.
У појединим основним школама настава се одржава по правилима законског штрајка, часови трају 30 минута. У Форуму крагујевачких школа оцењују да повратак наставника у основне школе не указује на то да је ситуација у потпуности стабилизована, већ ствара привид нормализације. С друге стране, у крагујевачким средњим школама се наставља обустава рада запослених коју снажно подупиру ученичке блокаде. У Форуму наводе да наставници сведоче о све већим притисцима у средњим школама и на наставнике и на ученике са којима за сада излази на крај, али је ситуација напета.
Према евиденцији Школске управе (ШУ), на основу података директора средњих школа од 31. марта, у потпуној обустави рада су Прва техничка школа, Економска школа и Средња школа „Кнез Александар Карађорђевић”. Прва крагујевачка гимназија је од понедељка 31. марта почела са наставом само за ученике 7. и 8. разреда одељења са посебним способностима за математику основне школе. Настава за „основце” у Гимназији одржава се уз скраћење часова на 30 минута.
И Друга гимназија нема наставу, матуранти су блокирали зграду школе и фискултурну салу. За редован васпитно-образовни рад у тој школи, према подацима ШУ, изјаснило се 57 запослених који одржавају консултације са ученицима.
У Медицинској школи ради само један наставник од укупно 86, а реч је о наставнику који иначе наставу држи у Клиничком центру за ученике лабораторијског смера. У Медицинској се 48 наставника изјаснило за наставу, али је не држе због ученичке блокаде школе, бележе у ШУ.
Наставу у Музичкој школи не држи 60 запослених, док 85 држи часове у трајању од 45 минута, док је један наставник у законском штрајку, кажу у Школској управи. У ТУШ „Тоза Драговић” запослени у обустави указују на све јаче притиске и недопустиво понашање директора школе, који је наставу за мали број ђака организовао ван школе, у музејима, парковима, библиотеци… Ученицима у блокади је одузео личне ствари и закључао учионице, због чега су студенти и грађани одржали протест у “ШУП-у” на коме је затражено да директор поднесе оставку.
Извор: 021, Крагујевачке
Напишите одговор