Ministartsvo prosvete odobrilo onlajn nastavu u četiri škole u Kragujevcu, danas protestna šetnja, prolazi se pored svake srednje škole

Ministarstvo prosvete odobrilo je izvođenje onlajn nastave u četiri srednje škole u Kragujevcu.

To je odgovor ministarstva na dopise direktora tih škola i lokalne samouprave koja je ukazala da se zbog blokade školskih objekata ne može ostvarivati pravo na obrazovanje, a nastavnicima na rad.

Nastava na daljinu će biti organizovana za učenike prvog, drugog i trećeg razreda Druge gimnazije, za učenike od prvog do četvrtog razreda Medicinske škole, zatim u Trgovinsko-ugostiteljskoj školi „Toza Dragović“ i Muzičkoj školi.

S druge strane, u Kragujevcu će danas biti organizovana protestna šetnja „Maturanti u pokretu“, koja počinje u 16.30 časova ispred Srednje škole „Knez Aleksandar Karađorđević“ (nekadašnja Vojno-industrijska škola) i proći će pored svake srednje škole u Kragujevcu.

Najavljuju da će ruta biti od VIŠ-a, preko Prve kragujevačke gimnazije, Muzičke škole „dr Miloje Milojević“, pa do Prve tehničke, Ekonomske i Medicinske škole Druge kragujevačke gimnazije i TUŠ „Toza Dragović“ do Školske uprave.

Kako su naveli, protestna šetnja je organizovana zbog toga što je većina srednjih škola u poslednje vreme pretrpela pritiske od strane Školske uprave ili profesora.

Prvi „udar” na nastavnike u obustavi rada bilo je drastično umanjenje zarada, s ciljem da ih prazni novčanici nateraju da se što pre vrate u učionice. Drugi „udar” stigao je 26. marta, kada je Ministarstvo prosvete naredilo direktorima škola u obustavi rada da „u najkraćem mogućem roku preduzmu sve mere kako bi se odmah uspostavio redovan obrazovno-vaspitni rad i nesmetano funkcionisanje ustanove”. U dopisu se ne precizira o kojim je merama reč, ali se ukazuje na zakonske obaveze direktora škola.

– Ministarstvo prosvete Vas podseća da je Vaša zakonska obaveza kao direktora da obezbedite nesmetano odvijanje nastave u školi i da postupite u skladu sa svojim ovlašćenjima kako je propisano članom 126. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, poručili su direktorima iz Vlade (u ostavci).

Od direktora se traži da „ispitaju i utvrde” odgovornost zaposlenih koji ne izvode nastavu. Naloženo im je da utvrde i razloge za izostanke učenika i da preduzmu „mere propisane zakonom”.

Forum kragujevačkih škola (FKŠ) je detaljno analizirao sadržaj dopisa Ministarstva i aktuelnu situaciju. Iako nije moguće unapred precizirati kako će se direktori škola postaviti prema ovoj situaciji, Forum kontinuirano prati razvoj događaja i razmatra sve relevantne okolnosti. Takođe, Forum je u kontaktu sa timom advokata koji je ponudio pravnu pomoć i zaštitu zaposlenima. Trenutno se koordiniše sa pravnicima kako bi se sagledala najpovoljnija strategija u skladu sa trenutnim okolnostima, te pružila adekvatna pravna zaštita prosvetnim radnicima, kažu za iz Foruma kragujevačkih škola, koji okuplja nekoliko stotina učitelja i nastavnika.

U Forumu nemaju informacije da li je po dopisu Ministarstva pokrenut ijedan disciplinski postupak u školama u Kragujevcu. Ukoliko dođe do toga, preporuka FKŠ je da zaposleni ne potpisuje zaključak o pokretanju disciplinskog postupka bez konsultacija sa advokatom. Napominju da u slučaju da otpočne pokretanje disciplinskih postupaka, kontra mera može biti pokretanje krivičnih prijava protiv direktora škole.

Za neposlušne direktore – razrešenje

Dopis Ministarstva prosvete se razume i kao pretnja direktorima škola u kojima se ne drži nastava da će biti razrešeni sa tog mesta ukoliko ne preduzmu mere da uspostave redovan vaspitno-obrazovni rad. Jasno je da im je resorno Ministarstvo u ruke stavilo „vruć krompir”, da „problem” sa zaposlenima koji ne drže nastavu rešavaju pokretanjem disciplinskih postupaka i otvaranjem vaspitno-disciplinskih postupaka protiv učenika koji ne idu u školu.

– Dopis je obavezujući, nas i zakon obavezuje, ali u ovakvim okolnostima, gde ništa ne funkcioniše kako bi trebalo, ja lično nemam nameru da na ovaj način rešavam situaciju, kazala je za „Kragujevačke” direktorka Prve kragujevačke gimnazije Slavica Marković.

Nezvanično, kako pišu Kragujevačke novine, to je i stav većine direktora kragujevačkih srednjih škola u kojima nema nastave. Direktorima škola u obustavi nastave je prethodno prosvetna inspekcija naložila meru da u skladu sa zakonom organizuju obrazovno-vaspitni proces. Sagovornica „Kragujevačkih” kaže da je za očekivati da će protiv direktora koji nisu preduzeli naložene mere u jednom trenuku biti pokrenut postupak za razrešenje dužnosti od strane Ministarstva.

– To su mogli i do sada da urade, ali verovatno osluškuju kakva bi bila reakcija zaposlenih i javnosti, kaže Slavica Marković.

Učeničke blokade ne popuštaju

Pritisak kroz uskraćivanje zarade i finansijsko iscrpljivanje uticali su na to da su se nastavnici u osnovnim školama vratili redovnoj nastavi.

U pojedinim osnovnim školama nastava se održava po pravilima zakonskog štrajka, časovi traju 30 minuta. U Forumu kragujevačkih škola ocenjuju da povratak nastavnika u osnovne škole ne ukazuje na to da je situacija u potpunosti stabilizovana, već stvara privid normalizacije. S druge strane, u kragujevačkim srednjim školama se nastavlja obustava rada zaposlenih koju snažno podupiru učeničke blokade. U Forumu navode da nastavnici svedoče o sve većim pritiscima u srednjim školama i na nastavnike i na učenike sa kojima za sada izlazi na kraj, ali je situacija napeta.

Prema evidenciji Školske uprave (ŠU), na osnovu podataka direktora srednjih škola od 31. marta, u potpunoj obustavi rada su Prva tehnička škola, Ekonomska škola i Srednja škola „Knez Aleksandar Karađorđević”. Prva kragujevačka gimnazija je od ponedeljka 31. marta počela sa nastavom samo za učenike 7. i 8. razreda odeljenja sa posebnim sposobnostima za matematiku osnovne škole. Nastava za „osnovce” u Gimnaziji održava se uz skraćenje časova na 30 minuta.

I Druga gimnazija nema nastavu, maturanti su blokirali zgradu škole i fiskulturnu salu. Za redovan vaspitno-obrazovni rad u toj školi, prema podacima ŠU, izjasnilo se 57 zaposlenih koji održavaju konsultacije sa učenicima.

U Medicinskoj školi radi samo jedan nastavnik od ukupno 86, a reč je o nastavniku koji inače nastavu drži u Kliničkom centru za učenike laboratorijskog smera. U Medicinskoj se 48 nastavnika izjasnilo za nastavu, ali je ne drže zbog učeničke blokade škole, beleže u ŠU.

Nastavu u Muzičkoj školi ne drži 60 zaposlenih, dok 85 drži časove u trajanju od 45 minuta, dok je jedan nastavnik u zakonskom štrajku, kažu u Školskoj upravi. U TUŠ „Toza Dragović” zaposleni u obustavi ukazuju na sve jače pritiske i nedopustivo ponašanje direktora škole, koji je nastavu za mali broj đaka organizovao van škole, u muzejima, parkovima, biblioteci… Učenicima u blokadi je oduzeo lične stvari i zaključao učionice, zbog čega su studenti i građani održali protest u “ŠUP-u” na kome je zatraženo da direktor podnese ostavku.

Izvor: 021, Kragujevačke