Na Međunarodni dan mladih, Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) tradicionalno objavljuje rezultate najvećeg godišnjeg istraživanja mladih u Srbiji – Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji!
Alternativni izveštaj KOMS objavljuje od 2017. godine, a ovogodišnje istraživanje je sprovedeno u periodu od aprila do maja 2024. godine.
U istraživanju je učestvovalo ukupno 1.210 ispitanika uzrasta od 15 do 30 godina.
U gradovima živi 76,8 ispitanih, dok ostatak čine mladi u naseljima s manje od 30.000 stanovnika. Studija je obuhvatila ukupno četiri oblasti: učešće u političkom i društvenom životu; vrednost mladih; zapošljavanje, obrazovanje i mobilnost; bezbednost i zdravlje mladih.
Stav o životnoj sredini
Rezultati istraživanja koji se tiču stava mladih prema životnoj sredini pokazali su da mladi loše ocenjuju kvalitet životne sredine u Srbiji (veoma loše – 23,9%; loše – 39,6%; odlično – samo 0,9%).
Odlazak iz Srbije
Skoro polovina (49%) mladih planira da se iseli iz Srbije, pri čemu 21% ispitanika već planira odlazak, dok 28% još uvek nije ušlo u proces planiranja. Svega 14% mladih tvrdi da neće napustiti Srbiju.
Razlozi za iseljenje iz Srbije: Viši životni standard je glavni razlog zbog koga bi se mladi odselili iz zemlje (33%), a odmah iza njega je dostojanstveniji život (32%). Mladi su takođe istakli važnost boljih javnih usluga (14%).
Poverenje u institucije
Kada je reč o poverenju u institucije, osnovni zaključak je da mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije imaju prosečno poverenje niže od 3,00 (na skali od 1 do 5). Nijedna institucija nema prosečnu ocenu iznad 3, što govori da su mladi u potpunosti nepoverljivi i da se osećaju zapostavljeno.
Sa najmanjim poverenjem (<1,5) ističu se političke institucije (predsednik republike, Vlada RS, Narodna skupština,), dok prosečnu ocenu ispod 1,6 imaju i gradonačelnik/predsednik opštine, Ministarstvo prosvete i mediji.
Najveći broj mladih smatra da je za pristojan život u Srbiji potrebno više od 130.000 dinara mesečno iako je prosečna zarada značajno niža od toga. A zabrinjava i podatak da skoro 1/3 mladih smatra da nikada neće moći da kupi svoju nekretninu
Kada je reč o obrazovnom sistemu i veštinama koje im nedostaje da razvijaju na tom putu, najviše mladih je navelo da bi trebalo uvesti zdravstveno i seksualno obrazovanje (64,3%) i međuljudske odnose (64%) u školske programe.
Mentalno zdravlje
Čak 46,9% ispitanih smatra da je stručna pomoć za brigu o mentalnom zdravlju nedostupna mladima, a skoro polovina mladih (48,3%) ističe da se često oseća anksiozno.
Podaci iz istraživanja svake godine sve više ukazuju na potrebu za poboljšanjem položaja mladih u Srbiji. Odlazak mladih i njihovo nezadovoljstvo životom postaju sve veći problem. Ključni akteri moraju prepoznati ovu situaciju kao prioritet i preduzeti neophodne mere za njeno rešavanje.
Napišite odgovor