Непристојно и неваспитано дете прекида одрасле док говоре, а „молим“ и „хвала“ нећете чути, јер не постоји у његовим речнику.
Лоши манири код најмлађих лако дођу до изражаја, без обзира на то где се налазите. Непристојно и неваспитано дете прекида одрасле док говоре, а „молим“ и „хвала“ нећете чути, јер не постоји у његовим речнику. Зато је потребно да на време исправите овакво понашање, тако што ћете да издвојите малишана у страну и објасните да то није пристојно. Подригивање, отимање играчака, убацивање прстића у шлаг на торти, тражење и „бодовање“ поклона је одраз неваспитања, али није довољно само рећи детету да то није лепо. Морате да објасните и зашто то није прихватљиво и да не сме, ако му бака поклони књигу, да одговори „мрзим то, хоћу играчку!“. Важно је да од малена научи да се захвали када добије дар, чак и ако му се поклон не допада. Запамтите, обавеза родитеља је да науче најмлађе лепом понашању, у свим друштвеним ситуацијама и стално их подсећајте да буду љубазни и пристојни. Чак и трогодишњак може да схвати значење дељења и захваљивања. Ипак, чак и када знају правила понашања, деца их заборављају. Родитељи су ту да их свакодневно подсећају, могу да их уче бонтону и кроз игру. Када вашој принцези долазе другарице, попричајте пре тога с њом о важности дељења лутака и других играчака.
Стручњаци тврде да је, ипак, најважније да будете добар узор. Ако дете види да су мама, тата, баке и деке љубазни, с временом ће и оно постати такво, чак и ако је у почетку пружало отпор.
Напишите одговор