Национални комплет уџбеника издаваће Завод за уџбенике, штампати Службени гласник, али према најавама, НЕЋЕ бити бесплатни

Foto: RTS, Screen shoot

Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да ће се изменама Закона о уџбеницима постићи могућност да се стандардизује настава на неким важним предметима који могу да утичу на формирање националне свести код млађих генерација и додао да су изабрани они предмети који се тичу језика, културе и историје, преноси Танјуг.

Он је рекао да би ученици првог и петог разреда те нове уџбенике требало да почну да користе од наредне 2026/27. школске године.

Министар је за ТВ К1 навео да мора да се предузме низ практичних корака како би се реализовала ова одлука и навео да ће ове уџбенике писати еминентни аутори, да ће их штампати Службени гласник, а издавати Завод за издавање уџбеника.

„То су две највеће промене, имамо тзв. национални комплет где ће држава водити рачуна о садржају онога што ће учити будуће генерације, и имамо државног издавача и штампара у том правцу. Та различитост која је до сада постојала у приступима и у садржајима неће више карактерисати наш образовни систем када је реч о овим предметима“, навео је министар.

Станковић је рекао и да се нада да ће се постићи договор око цене уџбеника и да ће бити смањен терет материјалних обавеза родитељима, односно да цена буде прихватљива.

„Мислим да је политика Владе Србије да се фиксира цена и да ти уџбеници буду доступнији најширем могућем броју ђака. То је једна од ствари која иде заједно са овим институционално педагошким стварима“, рекао је он.

Министар просвете тврди и да транспарентност значи да ће се све што се тиче набавке уџбеника, садржаја, начина на који су они настали бити доступан читавој јавности и да ће бити пронађена регулаторна и контролна тела која ће се старати о квалитету тих уџебника.

Министар је истакао и да је неопходно отворити простор за развијање слободног духа и креативности унутар младе популације у Србији и оценио да би требало да дође до реформе у начину подучавања ђака због чега се већ говори о смањењу тежине торбе.

„То је заправо смањење тежине градива и смањење оптерећања деце да би се подстакле неке друге вештине и радозналост код њих као основа за даљи духовни развој“, поручио је Станковић.

извор: Тањуг