Надлежно министарство увело нова правила за изостајање малишана из предшколских установа

Одзвонило је чувању места у вртићима! Правилником Министарства просвете, науке и технолошког развоја, о мерама за утврђивање економске цене програма васпитања и образовања у предшколским установама, који важи од 11. септембра, родитељи који не доводе децу из неоправданих разлога плаћање пуну цену од 5.603 динара, а не умањену у износу од око 3.200 динара.

Foto: Canva

Како нам је речено у надлежном министарству, предвиђена решења треба да допринесу рационалном и целисходном обезбеђивању неопходних материјалних услова за остваривање делатности предшколских установа, у складу са законом. Најважнија новина је да родитељи убудуће морају васпитачици донети решење о годишњем одмору, како би им се умањио рачун за вртић. До сада је све било “на реч”. Новина је што ће, у току године, маме и тате моћи лично да оправдају 10 дана и да плате половину пуне цене. Као и до сада, уз лекарско уверење, рачуни ће и даље бити умањени.

Правилником је предвиђено да се, у случају затварања обданишта због више силе, ратног и ванредног стања, за дане одсуства детета услуга не наплаћује. Родитељи су ослобођени рачуна за вртић и када се установа реновира, а детету није обезбеђен боравак у другом објекту, као и када се због епидемије ради у ограниченом капацитету или је дете у самоизолацији.

Чињеница је да се током летњег распуста вртићи “испразне”, а деца се врате у обдништа почетком септембра. У односу на 2014. годину, уписано је чак 10.000 малишана више.

“Навала” на предшколске установе је почела после смањења цене боравка са 9.700 на 5.590 динара, што говори да је финансијски моменат за родитеље веома битан. Тако је 2014. године, на “градском списку” било 49.226 деце, а сада их је око 60.000. Ипак, повећање броја деце у вртићима није пратила и већа долазност малишана.

Маме и тате, које имају “бака сервис” или неког другог да чува децу, уписом у вртић само чувају место, а доведу их тек понекад у обданиште. Тако, малишани који су уписани, а не иду у вртић, само заузимају место неком малишану кога заиста нема ко да чува, али није примљен у обданиште. Ако би деца која иду у вртић само “на папиру”, уступила место вршњацима који су остали “испод црте”, листе чекања би биле потпуно укинуте.

Статистичари су израчунали и да вртић редовно похађа тек нешто више од половине уписаних малишана, односно око 59,6 одсто њих. Та бројка се током лета смањује, па је у јуну у београдским вртићима боравило тек свако друго дете. Забележена је просечна присутност од само 57,54 одсто. Актуелна епидемија ковида 19 додатно је смањила број присутне деце у предшколским установама.

Просечна долазност у београдске вртиће током септембра била је 48,7 одсто – каже Славко Гак, секретар за образовање и дечју заштиту. – У више од 300 обданишта било је присутно, у просеку, 28.220 малишана. Мање од половине уписаних је долазило редовно, што је и очекивано у време пандемије. У нормалним околностима, уобичајна просечна долазност у септембру је око 60 процената.

Он истиче да највише малишана било у вртићима у Новом Београду – 4.176, затим Звездари – 3.114, Чукарици – 2.914, Вождовцу – 2.772, Земуну – 2.503

Б. Борисављевић

Извор: Новости