Najtraženija zanimanja kada su u pitanju srednje škole

 

Osmaci su već sami sabrali poene sa male mature, a svoju računicu mogu da provere danas, dok će na konačne rezultate sačekati do petka. Proveravali smo šta, osim bodova, utiče na redosled škola koje upisuju u listu želja.

Gotovo svim učenicima koji je pohađaju, loznička škola “Sveti Sava” prva je na listi želja. I ovog septembra u njoj očekuju pune učionice. Među trogodišnjim profilima najtraženiji su ženski i muški frizer. Od četvorogodišnjih najteže je upisati smerove za medicinsku sestru i fizioteraputa.
“Poslednjih godina interesantni su smerovi u području zdravstva i socijalne zaštite, zbog toga što su oni u mogućnosti čim završe školovanje da se prijave Nacionalnopj službi za zapošljavanje. Odmah stiču uslov, pozivaju ih iz bolnice da odrade pripravnički. Ali izuzetna mogućnost posle toga im je da odlaze u inostranstvo”, kaže direktorka srednje škole “Sveti Sava” Gordana Tadić.
U sedmom razredu, kada počinju programi profesionalne orijentacije đaci ne razmišljaju o inostranstvu, već o svojim sklonostima. Radionice i testovi koji im pomažu da odaberu buduće zanimanje najčešće se poklapaju sa redosledom koji prenose na listu želja.
“Vrlo su delotvorne i u najvećem broju slučajeva presudne iz razloga što učenici direktno kada odu u školu ili neka škola gostuje kod nas, dobiju informacije o predmetima, smerovima, profesorima, nekim vanškolskim i vannastavnim aktivnostima u tim srednjim školama. I kroz razgovore sa učenicima koji su u toj srednjoj školi donose odluku pri izboru škole”, kaže Bojana Milutinović, pedagog u OŠ “Banović Strahinja” u Beogradu.
Osim što osluškuju svoje talente, osmaci bi trebalo da osluškuju i tržište rada. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje 53 odsto nezaposlenih je sa srednjom stručnom spremom.
“Najtraženija zanimanja kada su u pitanju srednje škole su šivači tekstila, vozači, kuvari, elektro zavarivači, operateri na mašinama, zidari, tesari, armirači, mašinski tehničari, medicinske sestre”, ističe Desanka Mihailović Kovač iz Nacionalne služba za zapošljavanje.
Nekim učenicima nijedan od ovih kriterijuma nije presudan. Škole upisuju zbog drušva ili roditeljskih ambicija, što prema mišljenju stručnjaka, nije dobar izbor.

Izvor: RTS