Među brojnim promenama koje su uvedene u obrazovni sistem u Srbiji, najveću pažnju privukla je mera suspenzije đaka u slučajevima ozbiljnih disciplinskih prekršaja, kao i izmenjena zaduženja razrednih starešina koje će morati pažljivije da motre i beleže ponašanje svojih đaka, kako bi doneli realniju ocenu iz vladanja.
Mera suspenzije je počela da se primenjuje, a jedan od slučajeva o kom mediji pišu poslednjih dana dogodio se u Subotici, gde je suspendovan učenik osnovne škole koji je pretio drugim učenicima i nastavnicima smrću.
– To što je učenik suspendovan sa nastave njemu se ne računa kao neopravdan izostanak. To su opravdani izostanci, ali se u napomeni piše da je učenik udaljen sa nastave zbog trećeg nivoa nasilja. Treći nivo nasilja su narkomanija, može biti i tuča, i nema veze da li je prvi ili drugi put učenik napravio incident. Ako je to treći nivo nasilja, tada se propisuju ova udaljavanja iz škole na 5 ili najviše 20 dana. Uporedo sa tim vodi se i disciplinski postupak protiv učenika – kaže za “Blic” Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.
On objašnjava da će se disciplinskim postupkom doneti odluka o tome šta će dalje biti sa učenikom.
– Tu nema smanjena ocene iz vladanja, ali na to može da utiče disciplinski postupak. Disciplinskim postupkom će se doneti odluka o tome da li će učenik dobiti jedan iz vladanja, da li ide isključenje i prebacivanje u drugu školu – ističe on za „Blic“.
Novina je i to da će ocena iz vladanja od sada ulaziti u prosek već od drugog razreda osnovne škole.
Darko Eger, direktor OŠ “Kneginja Milica” za “Blic” kaže da suspenzija sa nastave ne znači da dete neće morati da uči.
– Učenik će imati nastavu na taj način što će se dodatno angažovati putem onlajn modela ili tako što će mu nastavnici donositi kući šta da uči. Učenik koji bude suspendovan svakako će imati i meru pojačanog vaspitnog rada, i to mora da prethodi izricanju bilo koje mere – ističe Eger.
Aleksandar Markov, direktor Foruma beogradskih gimnazija za “Blic” kaže da se mera suspenzije đaka izriče samo u slučajevima nekih težih povreda, te da je u pitanju poslednji korak pre isključenja iz škole, kada je reč o srednjim školama i gimnazijama.
– Nije lako biti suspendovan iz škole, a to na kraju krajeva nije ni dobro za učenike, jer lako mogu da završe na razrednom ispitu. Ako se kumulativno zbroje opravdani izostanci i ima ih više od jedne trećine, učenik mora da ide na razredni ispit, a u slučaju da ima toliko neopravdanih on se isključuje iz škole – napominje za “Blic” Markov.
Upitana šta je sa suspenzijom učenika na 5 dana kada prave probleme, ministarka Slavica Đukić Dejanović je pre par dana istakla “da deca neće biti potpuno bez nadzora u takvim situacijama”.
– Škola je u obavezi kada se nešto ozbiljnije dogodi, a vezano za jedno dete, da komunicira sa drugim institucijama. Pre svega roditeljima, sa Centrom za socijalni rad… I u svim tim okolnostima, ta povezanost svih segmenata društva je nešto što nam ipak daje garanciju, ako se svi uključe da pomognu, a ne da stigmatizuju, ne da ružno obeleže dete. Jer ne može biti da dete kad pravi male propuste ne valja, ali na te male propuste moramo reagovati i to najdobronamernije u smislu prevencije velikih neželjenih nasilnih radnji – rekla je ministarka prosvete Đukić Dejanović.
Izvor: Blic/Zelena učionica
Napišite odgovor