Настава у Основној школи „Владислав Рибникар“ је настављена од јутрос, потврдила је за РТС Снежана Вуковић из Министарства просвете. Настава ће се одвијати од осам за преподневну и од 13 часова за поподневну смену. У школу ће, како је навела, поподне доћи и ученици одељења VII-2.
„Данашњи дан ће се разликовати по томе што ће ученици VII-2 поподне доћи на наставу. Они су сами инсистирали у разговору са колегама терапеутима. Ми смо у сталном контакту са њима, на дневном нивоу, комуницирамо, ослушкујемо. Инсистирали су да почну са наставом физичког и здравственог васпитања. Сутра ће кренути са наставом физичког и наставом географије. Идемо постепено, полако, у складу са потребама и жељама деце“, навела је Снежана Вуковић.
Деца која не желе или не могу да се настави придруже моћи ће да остану код кућа, уз допис родитеља и неће имати неоправдане изостанке.
„Било би добро кад би деца имала онлајн наставу за оне који не желе да буду, али информације су такве да родитељи уопште не желе наставу, желе прекид и завршетак школске године“, нагласила је Вуковићева.
Од трагедије је прошло 20 дана. Снежана Вуковић је рекла да је Министарство просвете формирало радну групу у сарадњи са Друштвом психолога Србије, Институтом за ментално здравље, Министарством здравља и Одељењем за психологију Филозофског факултета.
„Министарство је формирало радну групу и ми смо један велики тим који брине, не само о педагошком аспекту, него брине и о тим психолошким потребама деце и у складу са њиховим закључцима, импресијама, волонтера који су били у школи, закључили смо да је важно да омогућимо деци, као и пре недељу дана, да буду део школског простора и да се ту неке структуриране активности дешавају са њима“, истакла је Снежана Вуковић.
На питање да ли је довољан критеријум да се деца врате у школу то што она то желе, Вуковићева је навела да то није довољно, али да је важно ослушкивати децу и њихове потребе, нарочито у одељењу VII-2.
Да се школска година за „Рибникар“ заврши захтев је више од 200 родитеља. Они траже и одговоре на бројна питања којих још нема.
Јуче је у школи одржан састанак групе родитеља VII-2, одељења у ком се догодила трагедија 3. маја, са неколико министара и представником кабинета председнице Владе. Они су дошли у школу са одговорима на захтеве родитеља, али је одложено саопштавање за наредну седницу. Родитељи су поновили захтев да се настава обустави и школска година заврши закључно са 3. мајем.
Састанку, који је трајао нешто више од два сата, присуствовала је министарка правде Маја Поповић, министарка за бригу о породици Дарија Кисић, саветник председнице Владе Младен Башић, државни секретар у МУП-у Жељко Бркић, државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек.
Нико од представника Владе није желео пред медије након састанка.
„План за наставак школовања који се спроводи од 10. маја штетан je по развој великог броја ученика (ако не и свих), и једино решење је моменталан прекид наставе и окончање радне школске године. Школска година се на трагичан начин завршила 3. маја. Сваки дан после тога није наставак школске године него вештачко прављење да се ништа није десило. А десило се. Деца су нам убијена у школи“, навели су родитељи у иницијативи.
Родитељи су за овакав став добили подршку еминентних стручњака из области неуропсихијатрије и психотерапије. Вуловић, с друге стране, каже да 700 родитељских парова жели да њихова деца буду ту.
„Уколико ви имате 700 родитељских парова који кажу ‘ми желимо да наша деца буду ту’, самом чињеницом што су њихова деца већ ту у школи и део су школских дешавања и активности у последњих недељу дана, а у исто време кажете, могу да не долазе нека деца, организоваћемо и нешто ван и то се и дешавало, да наставник организује ван школског простора целодневну активност са одељењем“, рекла је Снежана Вуковић.
Поручила је да нема потребе да сви будемо љути једни на друге.
„Наравно, људи су јако тужни, имају доживљај да су изгубили контролу зато што не можете ништа да предвидите. Овај догађај је показао да тешко да можете да предвидите један једини дан у вашем животу. Можда тај осећај људе нагони да прекидом неке континуиране активности која представља рутину, могућност да вам дете расте и развија се у окружењу, међ’ децом са којом се досада развијало, међ’ наставницима који су иначе бринули о њима“, навела је Вуковићева.
Извор: РТС / Зелена учионица
Напишите одговор