Nastava u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ je nastavljena od jutros, potvrdila je za RTS Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete. Nastava će se odvijati od osam za prepodnevnu i od 13 časova za popodnevnu smenu. U školu će, kako je navela, popodne doći i učenici odeljenja VII-2.
„Današnji dan će se razlikovati po tome što će učenici VII-2 popodne doći na nastavu. Oni su sami insistirali u razgovoru sa kolegama terapeutima. Mi smo u stalnom kontaktu sa njima, na dnevnom nivou, komuniciramo, osluškujemo. Insistirali su da počnu sa nastavom fizičkog i zdravstvenog vaspitanja. Sutra će krenuti sa nastavom fizičkog i nastavom geografije. Idemo postepeno, polako, u skladu sa potrebama i željama dece“, navela je Snežana Vuković.
Deca koja ne žele ili ne mogu da se nastavi pridruže moći će da ostanu kod kuća, uz dopis roditelja i neće imati neopravdane izostanke.
„Bilo bi dobro kad bi deca imala onlajn nastavu za one koji ne žele da budu, ali informacije su takve da roditelji uopšte ne žele nastavu, žele prekid i završetak školske godine“, naglasila je Vukovićeva.
Od tragedije je prošlo 20 dana. Snežana Vuković je rekla da je Ministarstvo prosvete formiralo radnu grupu u saradnji sa Društvom psihologa Srbije, Institutom za mentalno zdravlje, Ministarstvom zdravlja i Odeljenjem za psihologiju Filozofskog fakulteta.
„Ministarstvo je formiralo radnu grupu i mi smo jedan veliki tim koji brine, ne samo o pedagoškom aspektu, nego brine i o tim psihološkim potrebama dece i u skladu sa njihovim zaključcima, impresijama, volontera koji su bili u školi, zaključili smo da je važno da omogućimo deci, kao i pre nedelju dana, da budu deo školskog prostora i da se tu neke strukturirane aktivnosti dešavaju sa njima“, istakla je Snežana Vuković.
Na pitanje da li je dovoljan kriterijum da se deca vrate u školu to što ona to žele, Vukovićeva je navela da to nije dovoljno, ali da je važno osluškivati decu i njihove potrebe, naročito u odeljenju VII-2.
Da se školska godina za „Ribnikar“ završi zahtev je više od 200 roditelja. Oni traže i odgovore na brojna pitanja kojih još nema.
Juče je u školi održan sastanak grupe roditelja VII-2, odeljenja u kom se dogodila tragedija 3. maja, sa nekoliko ministara i predstavnikom kabineta predsednice Vlade. Oni su došli u školu sa odgovorima na zahteve roditelja, ali je odloženo saopštavanje za narednu sednicu. Roditelji su ponovili zahtev da se nastava obustavi i školska godina završi zaključno sa 3. majem.
Sastanku, koji je trajao nešto više od dva sata, prisustvovala je ministarka pravde Maja Popović, ministarka za brigu o porodici Darija Kisić, savetnik predsednice Vlade Mladen Bašić, državni sekretar u MUP-u Željko Brkić, državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek.
Niko od predstavnika Vlade nije želeo pred medije nakon sastanka.
„Plan za nastavak školovanja koji se sprovodi od 10. maja štetan je po razvoj velikog broja učenika (ako ne i svih), i jedino rešenje je momentalan prekid nastave i okončanje radne školske godine. Školska godina se na tragičan način završila 3. maja. Svaki dan posle toga nije nastavak školske godine nego veštačko pravljenje da se ništa nije desilo. A desilo se. Deca su nam ubijena u školi“, naveli su roditelji u inicijativi.
Roditelji su za ovakav stav dobili podršku eminentnih stručnjaka iz oblasti neuropsihijatrije i psihoterapije. Vulović, s druge strane, kaže da 700 roditeljskih parova želi da njihova deca budu tu.
„Ukoliko vi imate 700 roditeljskih parova koji kažu ‘mi želimo da naša deca budu tu’, samom činjenicom što su njihova deca već tu u školi i deo su školskih dešavanja i aktivnosti u poslednjih nedelju dana, a u isto vreme kažete, mogu da ne dolaze neka deca, organizovaćemo i nešto van i to se i dešavalo, da nastavnik organizuje van školskog prostora celodnevnu aktivnost sa odeljenjem“, rekla je Snežana Vuković.
Poručila je da nema potrebe da svi budemo ljuti jedni na druge.
„Naravno, ljudi su jako tužni, imaju doživljaj da su izgubili kontrolu zato što ne možete ništa da predvidite. Ovaj događaj je pokazao da teško da možete da predvidite jedan jedini dan u vašem životu. Možda taj osećaj ljude nagoni da prekidom neke kontinuirane aktivnosti koja predstavlja rutinu, mogućnost da vam dete raste i razvija se u okruženju, međ’ decom sa kojom se dosada razvijalo, međ’ nastavnicima koji su inače brinuli o njima“, navela je Vukovićeva.
Izvor: RTS / Zelena učionica
Napišite odgovor