Знамо да је мажење добро за новорођенчад, зато многи родитељи практикују контакт “кожа на кожу“ у најранијим данима, али прича са Универзитета British Columbia показује да мажење утиче на бебе на још дубљем нивоу него што смо мислили.
Према студији објављеној у часопису Развој и психопатологија, мажења и загрљаји које дајемо нашој деци у њиховом раном узрасту имају трајан утицај на молекуларном нивоу. У основи, мажење са бебом мења њихове гене.
Истраживачи су пратили 94 здраве бебе старе пет недеља, тражећи од родитеља да воде дневнике о томе када су бебе јеле, спавале, храниле се и плакале, као и колико је било телесног контакта током неге. Четири и по године касније, научници су испитали њихов ДНК.
Открили су да је, код деце која су мање мажена и ношена и уједно била више узнемирена док су били бебе, молекуларни профил у ћелијама био недовољно развијен за њихов узраст. „Сматрамо да, код деце, спорије епигенетско старење утиче на слабији развој и напредак“, каже Michael Kobor, професор на Одељењу за медицинску генетику UBC -а.
Истраживачи су то открили посматрајући метилацију ДНК, процес који мења начин на који гени функционишу, утичући на њихово испољавање.
Постојале су видне разлике у метилацији ДНК код деце која су била доста мажена у односу на ону која нису. Деца која су имала мање загрљаја и била више узнемирена у детињству имала су нижу епигенетску старост од очекиване у узрасту од 4,5 година.
„Планирамо да пратимо да ли биолошка незрелост коју смо видели код ове деце има широке импликације на њихово здравље, посебно на њихов психолошки развој“, каже Sarah Moore, ауторка студије. „Ако даља истраживања потврде овај почетни налаз, тако ће се нагласити важност обезбеђивања физичког контакта.“
У међувремену, родитељи никада не треба да брину да превише грле бебу, јер у том процесу корист немају само њихове ћелије, већ и мозак. Друга студија из Националне дечје болнице у Колумбусу у Охају открила је да рани, нежни осећаји наклоности родитеља и неговатеља имају трајне ефекте на то како мозак беба реагује на нежан додир. Зато, маме грлите их.
Извори: Moore S, McEwen L, Quirt J, Morin A, Mah S, Barr R, et al. “Епигенетске корелације неонаталног контакта код људи“
Напишите одговор