„Неко нам, поштовани родитељи, копа ровове и подиже зидове између вас и нас већ годинама, са намером да за стање у школама окриви само наставнике.“

Четири репрезентативна синдиката просветних радника обратила су се данас медијима, у покушају да поново укажу на незахвалан положај у ком се налазе наставници, као и цела њихова професија.

– Школе у Србији су постале тескобна места, како за нас који у њима радимо, тако и за вашу децу која у њих иду. „Поштују“ нас представници Владе, „разуме“ нас министарка са свитом помоћника, а ми и ову школску годину почињемо без достојанствене и примерене надокнаде за свој посао и пристојних услова за рад. Радимо за државу у којој је уобичајено да се, с времена на време, обећањима хране они који чувају и образују вашу децу. – наводи се у саопштењу које је упућено медијима.

Синдикати указују на то да је њихов посао готово немогуће обављати у условима у којима се то од њих очекује и на начин који им се намеће.

– Претварају нас у психологе, полицајце, иследнике, дефектологе, социјалне раднике, правнике… а подразумевају да свој основни посао учитеља и наставника радимо за плате које су знатно испод просека у земљи Србији. Наведене стручњаке не уводе у школе,  јер су скупи за државу, па им је јефтиније да сав терет њиховог посла придодају нама, као да се подразумева да ћемо ми то знати да обављамо.“ – стоји у саопштењу.

Зато, али и из других разлога, наводе из синдиката, све је више просветних радника који немају образа, а и савест им не дозвољава да беспоговорно прихватају задате им задатке и сналазе се уз помоћ савета колега, или покојег семинара. Све више колега напушта просвету, одлази у друге послове или превремену пензију.

– Као по правилу, напуштају нас најсавеснији и најодговорнији, а ми који остајемо у школи све више увиђамо да смо ентузијасти који се боре са ветрењачама. – упозоравају из синдиката, питајући се шта ће бити када и они који су преостали оду, неко у пензију, неко главом без обзира, трбухом за крухом? Ко ће тад учити нашу децу?

Наставници посебно истичу да за нагомилано насиље у школама, за обимну и ненаписиву администрацију – никад нису били и одбијају да буду одговорни.

– Образовали смо се да учимо вашу децу, да у њима будимо критичку свест, хуманистичке идеје, а не да покушавамо да жонглирамо између преобимних програма, нагомилане администрације и инспекција које будно мотре на први погрешан корак. – истиче се у саопштењу сва четири репрезентативна синдиката просветних радника.

Уместо тога, жеља им је да школе буду срећне заједнице у којима ће деца стицати знања и вештине за век у ком живе.

– Желимо да у нама препознате савезнике у васпитном процесу своје деце. Неко нам, поштовани родитељи, копа ровове и подиже зидове између вас и нас већ годинама, са намером да за стање у школама окриви само наставнике.

С неодобравањем из синдиката подсећају на то да је незнање постало пожељно и потребно, а да „логичко мишљење не расте више у Србији“.

– Наставници су они који раде мало и кратко и дуг им је распуст најчешће се о нама чује… Уместо своје образовне улоге, школе нам служе за куповину илузија и социјалног мира, а од оних који носе процес образовања праве се социјални случајеви који по изјавама надлежних „опет траже“ ( а кад смо их добили!?) веће плате. Најбољи за вашу децу не долазе у школе, а најбољи међу нама ускоро ће и отићи из школа јер има много лакших послова који су, скоро сви, плаћенији од нашег. – наводи се у саопштењу.

Наставници су ти, кажу из синдиката, који сваког дана са вашом децом у учионицама то покушавају да спрече бојећи се да, ако не спасемо школу, незнање и нерад ће превладати. „А, подсећамо, незнање је корен сваког хаоса.“

– Са Владом Републике Србије потписали смо октобра 2023. обавезујући Протокол и своју половину задатака савесно и стрпљиво, са много поверења, урадили. Зато захтевамо да и држава испуни све преостале обавезе које је својим потписом и печатом потврдила.

Ту смо за вас и вашу децу! Да школе остану оно што су одвајкада биле – места са којих ђаци крећу спремни у живот опремљени знањем, пријатељством, поштењем и правдољубивошћу! – закључују представници репрезентативних синдиката,