”Niko ne zna da izračuna koliko treba da nam umanje plate. Ne mogu da ne isplate ništa jer naš rad nije samo nastava. I dalje je moć u prosveti”

Inspirisani studentskim šetnjama, deo prosvetnih radnika u blokadi započeo je 2. i 3. marta svoja štafetna pešačenja iz nekoliko gradova do Čačka, gde je za 6. mart najavljen veliki protest. Istovremeno je jedna od najvećih nedoumica u ovom trenutku – da li će prosvetari koji nisu držali časove dobiti februarske plate. Dok predstavnici vlasti najavljuju da prvog dela februarskih plata za nastavnike u blokadi neće biti, iz Udružene prosvete Srbije (UPS) za Insajder kažu da nema zakonskog osnova za takvu odluku; da bi prethodno morali da budu pokrenuti i okončani disciplinski postupci, te da nastavnici imaju i druge aktivnosti pored držanja časova.

Nastavnica matematike u Tehničkoj školi Trstenik Nela Spasojević kaže za Insajder da je, prema njenim saznanjima, jedina nastavnica u Srbiji protiv koje je pokrenut disciplinski postupak zbog obustave rada.

Ona učestvuje u prosvetnom štafetnom pešačenju, ali ujedno poručuje da je ova šetnja i lična borba, jer je, kako navodi, u njenoj školi posebno kompleksna situacija, pogotovo nakon incidenta kada su đaci izmakli jednoj nastavnici stolicu i objavili to na društvenim mrežama.

„Nadam se da ćemo svim ovim šetnjama konačno stići do cilja, a cilj je da se u ovoj državi poštuju zakoni. U mojoj školi je nas troje u obustavi. Obavestila sam direktora o svojoj odluci 27. januara, a nedelju dana kasnije mi je na kućnu adresu stigao zaključak o pokretanju disciplinskog postupka. Odgovorila sam argumentovano na tu odluku, sada sledi usmena rasprava“, navodi Spasojević, pojašnjavajući da se ovaj proces odužio zbog štrajka advokata.

Nastavnica ističe da direktor škole u kojoj ona radi nije želeo da smanji zarade onima koji su u obustavi, ali da, kako kaže, školska uprava za finansije tu odluku nije prihvatila, već zahteva da plate budu umanjene.

„Niko ne zna da izračuna koliko oni nama treba da umanje plate. Ne mogu da ne isplate ništa, zato što smo u okviru 40-časovne radne nedelje sve vreme bili u školi. Naš posao nije samo da držimo nastavu. Pritom, plate mogu biti smanjene samo po okončanju disciplinskih postupaka. Smatram da bi učinili protivzakonitu radnju smanjivanjem naših februarskih plata. Ako nam oduzmu dnevnice, ne postoji način da nas primoraju da nadoknadimo časove. Ako ne nadoknadimo časove, deci neće biti zaključene ocene i ova školska godina ne može da se završi. I dalje je moć u prosveti“, poručuje Spasojević.

Prema informacijama Udružene prosvete Srbije, direktori čačanskih škola su doneli odluku da nastavnici u blokadi neće dobiti zarade, dok će, s druge strane, prema odlukama direktora u Nišu, svi dobiti pune plate.

Podsetimo, premijer Miloš Vučević izjavio je juče da prosvetni radnici koji nisu držali nastavu neće dobiti prvi deo februarske plate i istakao da isplata zarada njima ne bi bila fer u odnosu na one koji su radili.

Za prosvetne radnike koji su u blokadi, Čačak i Užice su gradovi sa najdužom i najmasovnijom obustavom rada. Zato je Čačak odabran za mesto novog protesta, ali i da bi, kako učiteljica Jadranka Brenjo kaže za Insajder, pružili podršku kolegama u tom gradu.

Ona je bila među prosvetnim radnicima koji su 3. marta iz Beograda krenuli na štafetno pešačenje i hodala je do Jakova, te ističe da je jedna od nastavnika koji će biti u obustavi nastave do ispunjenja studentskih zahteva.

„Već su se koleginice i kolege iz svih delova Srbije prijavili da bi u četvrtak pešačili iz Gornjeg Milanovca do Čačka. Svi su videli kolika je to radost. Istina je to što studenti kažu – ne hodaš telom, nego duša ti hoda. Ne zamaraš se. Najveći utisak sa pešačenja mi je neizmerna radost. Svi hodaju sa osmehom“, kaže Brenjo.

Dodaje da nije očekivala da će im građani tokom šetnji u tolikom broju prilaziti i bodriti ih.

„U Surčinu, Jakovu i Obrenovcu prinosili su nam voće, osveženja, kolačiće, sveže pripremljene pite, sve je bilo ručno pravljeno i poređano na improvizovanim stolovima. Na putu iz Obrenovca do Ljiga priključila nam se velika kolona srednjoškolaca. Rekla sam kolegama – samo 500 metara uđite u kolonu, i doživećete nešto što nikada do sada niste doživeli i što ćete nositi u srcu dok ste živi. Eto, takva je atmosfera. Saobraćajna policija je toliko divna prema nama, jako su prijatni, voleli bismo da im pripremimo zahvalnicu“, ističe učiteljica.

„Prosveta je ustala i nije odustala“

Ona naglašava da su prosvetni radnici prvi stali uz studente i da zajednički grade solidarnost.

„Naš prvi zahtev je ispunjenje studentskih zahteva. ’Prosveta je ustala i nije odustala’ – to skandiramo tokom našeg štafetnog pešačenja“, dodaje.

Inicijator ove akcije pešačenja je profesor geografije Dušan Bojanić, koji je u Čačak krenuo iz Niša pre tri dana, nakon protesta „Studentski edikt“. Najveći deo puta Bojanić je prepešačio sam, a sinoć je stigao u Kraljevo.

„Preda mnom je poslednja deonica Kraljevo-Slatina-Čačak. Ne osećam nikakve bolove, dobro napredujem, nisam očekivao da ću izdržati ovoliko, ali velika je snaga volje. Mislim samo na decu kojoj predajem, na roditelje i na moje kolege, i to mi je motivacija za svaki novi korak“, ističe profesor.

„Korakom do slobode“ – naziv je akcije štafetnog pešačenja koju organizuje Udružena prosveta Srbije.

Inače, ovo neformalno udruženje čine: Aktiv škola u obustavu Pančevo, Asocijacija škola u štrajku Beograd 2, Asocijacija škola u štrajku Zaječar, Asocijacija škola u štrajku Užice, Asocijacija škola u štrajku Čačak, Zdravitas nije za vas, Muzičke i baletske škole, Pobunjeni Univerzitet, Proaktiv Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici, Prosveta Srbije uz studente, Prosveta uz studente Novi Sad, PULS osnovnih škola, PULS srednjih škola, Ujedinjene zemunske osnovne škole UZOŠ, Slobodni univerzitet Novi Sad, Ujedinjena prosveta Banata, Forum beogradskih gimnazija i Forum osnovnih i srednjih škola Šabac.

Ujedno, Udružena prosveta Srbije se pridružila inicijativi studenata i pozvala sve građane da se u petak, 7. marta, pridruže generalnom štrajku.

Novinarka Dijana Babić, Insajder