Упис нове генерације ђака првака увелико је почео. Насмејани, још жељни игре, већ са по неким зубом мањка, малишани ступају у своје будуће школе питајући се, сигурно – хоћу ли ја ово моћи? Хоће ли учитељица бити насмејана? Да ли ће ми бити тешко да научим све што будем морао?
Родитељи, с друге стране, могу много да помогну. Да школи приступе ведро, оптимистички, пруже подршку и сваким погледом, гестом, па и речима свом детету јасно пошаљу поруку да им верују. „Можеш ти то!“ је оно што треба да прочитају у нашем погледу.
Ипак, оно што је, можда, најтеже једном седмогодишњаку који се први пут сусреће са школом јесте да испуни очекивања која се тичу сузбијања природне потребе за покретом. Деца имају ту незадрживу, јаку, па и за њих врло важну потребу да се крећу и 45 минута седења, па тако четири пута сваког дана, за њих је велики изазов. Зато се у савременим школама широм света овај концепт полако напушта.
Ту потребу детета да учи у покрету препознала је и основна школа „Правац“ која ове године уписује прву генерацију деце од првог до четвртог разреда.
Сигурно сте већ чули за вртиће „Повратак природи“ који већ пуне две деценије раде по сасвим другачијем концепту у односу на остале предшколске установе – враћајући децу природи, они и природу враћају деци. Највећи део дана полазници ових предшколских установа којих у Београду има на три локације проводе управо дружећи се с природом. И мало је тих временских услова који их у томе могу спречити. Негују биљке, друже се са животињама, санкају, хране здраво и живе вртићки живот какав би требало да има свако дете.
Верујући да тај начин учења не треба да престане кад дође време за праве обавезе, оснивачи ове предшколске установе одлучили су да отворе и врата основне школе „Правац“. Пратећи план и програм Министарства просвете, ова школа креирала је јединствен концепт рада с децом који учење по принципу фронталне наставе своди на минимум, а деца уче у природи, кроз праксу и примере примењиве у стварном животу.
Како кажу, њихова учионица није (само) у четири зида.
– Наше најважније учионице се налазе ван зидова објекта, надохват ногу наше деце у Хајд парку, Кошутњаку, парку кнеза Александра, парк-шуми Бенцион Були, Топчидерском парку. Тамо изучавамо природу и њене циклусе, стварамо свест о важности њеног одржања, али уједно и проучавамо све појаве које се у њој дешавају. Кроз њих развијамо наша знања из физике, хемије, биологије, математике, али и српског језика, музике, уметности у целини. За нас је свака појава инспирација да је спознамо из различитих перспектива и стекнемо сопствено, индивидуално мишљење о њој.
Ако желите да се упознате са основном школом Правац, наставницима који тамо раде, простором, начином рада и школским животом какав ће водити њени ђаци, можете је посетити у периоду од 25. до 27. априла, од 18 часова. Сва три дана биће организована презентација аутентичног програма који је креирао тим изузетних педагога и стручњака, како би био баш у складу са развојним потребама детета.
Своје место на презентацији можете резервисати места путем телефона или мејла.
И ми на југу Србије, имамо учионице свуда око нас.
Ми смо сеоска школа, окружена прелепом и неодољивом природом.
Ал ,учионице, фасада и све остало, е то ме јако онераспилижи.Како ће прваци у септембар доживети школу и први дан у њој?
Вероватно неће се обрадовати, а како бих волела да је бар мало уређенија!
Колико би ту било радости?
За прваке, та остале за наставнике!
Еј, јако тешко?