Upis nove generacije đaka prvaka uveliko je počeo. Nasmejani, još željni igre, već sa po nekim zubom manjka, mališani stupaju u svoje buduće škole pitajući se, sigurno – hoću li ja ovo moći? Hoće li učiteljica biti nasmejana? Da li će mi biti teško da naučim sve što budem morao?
Roditelji, s druge strane, mogu mnogo da pomognu. Da školi pristupe vedro, optimistički, pruže podršku i svakim pogledom, gestom, pa i rečima svom detetu jasno pošalju poruku da im veruju. „Možeš ti to!“ je ono što treba da pročitaju u našem pogledu.
Ipak, ono što je, možda, najteže jednom sedmogodišnjaku koji se prvi put susreće sa školom jeste da ispuni očekivanja koja se tiču suzbijanja prirodne potrebe za pokretom. Deca imaju tu nezadrživu, jaku, pa i za njih vrlo važnu potrebu da se kreću i 45 minuta sedenja, pa tako četiri puta svakog dana, za njih je veliki izazov. Zato se u savremenim školama širom sveta ovaj koncept polako napušta.
Tu potrebu deteta da uči u pokretu prepoznala je i osnovna škola „Pravac“ koja ove godine upisuje prvu generaciju dece od prvog do četvrtog razreda.
Sigurno ste već čuli za vrtiće „Povratak prirodi“ koji već pune dve decenije rade po sasvim drugačijem konceptu u odnosu na ostale predškolske ustanove – vraćajući decu prirodi, oni i prirodu vraćaju deci. Najveći deo dana polaznici ovih predškolskih ustanova kojih u Beogradu ima na tri lokacije provode upravo družeći se s prirodom. I malo je tih vremenskih uslova koji ih u tome mogu sprečiti. Neguju biljke, druže se sa životinjama, sankaju, hrane zdravo i žive vrtićki život kakav bi trebalo da ima svako dete.
Verujući da taj način učenja ne treba da prestane kad dođe vreme za prave obaveze, osnivači ove predškolske ustanove odlučili su da otvore i vrata osnovne škole „Pravac“. Prateći plan i program Ministarstva prosvete, ova škola kreirala je jedinstven koncept rada s decom koji učenje po principu frontalne nastave svodi na minimum, a deca uče u prirodi, kroz praksu i primere primenjive u stvarnom životu.
Kako kažu, njihova učionica nije (samo) u četiri zida.
– Naše najvažnije učionice se nalaze van zidova objekta, nadohvat nogu naše dece u Hajd parku, Košutnjaku, parku kneza Aleksandra, park-šumi Bencion Buli, Topčiderskom parku. Tamo izučavamo prirodu i njene cikluse, stvaramo svest o važnosti njenog održanja, ali ujedno i proučavamo sve pojave koje se u njoj dešavaju. Kroz njih razvijamo naša znanja iz fizike, hemije, biologije, matematike, ali i srpskog jezika, muzike, umetnosti u celini. Za nas je svaka pojava inspiracija da je spoznamo iz različitih perspektiva i steknemo sopstveno, individualno mišljenje o njoj.
Ako želite da se upoznate sa osnovnom školom Pravac, nastavnicima koji tamo rade, prostorom, načinom rada i školskim životom kakav će voditi njeni đaci, možete je posetiti u periodu od 25. do 27. aprila, od 18 časova. Sva tri dana biće organizovana prezentacija autentičnog programa koji je kreirao tim izuzetnih pedagoga i stručnjaka, kako bi bio baš u skladu sa razvojnim potrebama deteta.
Svoje mesto na prezentaciji možete rezervisati mesta putem telefona ili mejla.
I mi na jugu Srbije, imamo učionice svuda oko nas.
Mi smo seoska škola, okružena prelepom i neodoljivom prirodom.
Al ,učionice, fasada i sve ostalo, e to me jako oneraspiliži.Kako će prvaci u septembar doživeti školu i prvi dan u njoj?
Verovatno neće se obradovati, a kako bih volela da je bar malo uređenija!
Koliko bi tu bilo radosti?
Za prvake, ta ostale za nastavnike!
Ej, jako teško?