Nova povećanja u prosveti napraviće velike razlike u platama nastavnika – i do 30.000?

Pregovori Vlade Srbije i četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika su u toku, a ukoliko se prihvati ponuda koja je trenutno na stolu, a koja podrazumeva dva povećanja od 5% – jedno u martu i drugo u oktobru, razlika u plati učitelja sa šestim i sedmim stepenom mogla bi da bude i do 30.000 dinara, piše N1.

Kako N1 saznaje u sindikatima koji učestvuju u pregovorima, ova ponuda se prvobitno odnosila samo na nastavni kadar sa sedmim stepenom stručne spreme, odnosno završenim fakultetom. To bi bez povećanja plata u 2025. godini ostavilo sve druge zaposlene u prosveti, pa i one sa visokim obrazovanjem, u koje spadaju stručni saradnici, sekretari škola i šefovi računovodstva.

Sindikati su, kako saznajemo, uspeli da Vladu ubede da se svima sa fakultetskim obrazovanjem u prosveti 2025. dva puta uveća koeficijent, ali je iz tog dogovora izostao nastavni kadar sa šestim stepenom stručne spreme.

A to su uglavnom stariji učitelji i učiteljice, koji imaju preko 50 godina i po starom sistemu su završavali više škole, na primer nekadašnju Višu pedagošku, a nisu se u međuvremenu doškolovali.

U nastavni kadar sa šestim stepenom spadaju i nastavnici praktične nastave u srednjim stručnim školama.

„Oni su potpuno u nastavnom procesu, rade regularno, isto upisuju i zaključuju ocene, samo im je manji koeficijent“, kaže sagovornica N1 iz jednog od prosvetnih sindikata.

A razlika u plati nastavnika u odnosu na nivo obrazovanja već postoji. Tako početna plata nastavnika sa završenim fakultetom iznosi oko 86.700 dinara, dok je nastavnika sa Višom školom nešto više od 76 hiljada dinara. Njihova januarska zarada će biti uvećana za 11 odsto, što je uvećanje na osnovicu plate, koje je s Vladom dogovoreno prošle godine.

Novi pregovori sindikata i države, koji se nastavljaju u ponedeljak, odnose se na povećanje koeficijenta za obračun plata, odnosno izmenu Uredbe o koeficijentima.

Koeficijent nastavnika sa šestim stepenom stručne spreme trenutno iznosi 14,88, a sa sedmim 17,32. Pošto šesti stepen nije obuhvaćen pregovorima, on će ostati na istom, a sedmom stepenu se nude dva povećanja od po pet odsto, odnosno u martu skok na 18,19, a onda u oktobru n 19,01.

Kada se koeficijenti prevedu u novac, to u praksi znači da bi učitelj sa 30 godina radnog staža i višom školom imao i do 30 hiljada manju platu od učitelja sa fakultetom. Ili još slikovitije, jedna učiteljica će imati do 30.000 dinara veću platu u odnosu na svoju koleginicu koja radi u susednoj učionici.

Sagovornica N1 ističe da se sa ovom ponudom za 2025. godinu izgubila poenta nagrade, zato što je zaobišla učitelje i nastavnike koji drže praktičnu nastavu. „Sve one koji decu stvarno uče poslu neće uhvatiti nijedno povećanje i to će napraviti značajnu razliku u plati“, dodaje članica sindikata.

Izvor: N1