Удружена просвета Србије упутила је позив свим учитељима, наставницима и професорима да се укључе у ”бели штрајк”.
”У име хиљада наставника широм Србије, Удружена просвета Србије позива све запослене у образовању да се уједине и узму учешће у белом штрајку – као израз професионалне, педагошке и грађанске одговорности.” – наводи се у саопштењу.
Подсећају да ове школске године, ученици широм Србије нису имали једнаке услове за рад и напредовање.
”У многим школама настава је обустављена због борбе за праведније друштво – без реакције министарства, без подршке, без јасног плана, без било какве одговорности од стране надлежних. Министарство није разматрало захтеве наставника, али тамо где је држава заказала, наставници преузимају одговорност.” – наводе из Удружене просвете Србије, организације коју чини велики број наставника, учитеља и универзитетских професора.
Истичу да бели штрајк није знак неодговорности наставника – већ одговорног отпора професионалаца који одбијају да учествују у неправди.
Бели штрајк, објаснили су, подразумева:
– Закључивање највиших оцена свим ученицима, као начин да се обезбеде једнаки услови у школској години која није била равноправна,
– Заштита ученика који су постали колатерална штета неодговорне образовне политике,
– Отпор против урушавања угледа просвете, репресије над наставницима и злоупотребе система.
Из Удружене просвете Србије кажу да се одлучују на бели штрајк као чин бриге, савести и стручности – а не као попуштање или каприц.
”Закон дозвољава да наставник закључи и вишу оцену уколико за то има педагошко образложење, а ми га имамо: ученици нису имали једнаке услове, а Министарство није ништа учинило да их обезбеди.”
Зашто баш сада?
– Јер директори који крше процедуре, доносе самовољне и незаконите одлуке и врше мобинг – не сносе никакве последице,
– Јер се наставницима умањују плате, а систем и даље фаворизује политички постављене, нестручне и бахате,
– Јер Министарство упорно крши закон, избегава дијалог и пребацује кривицу на наставнике – оне који су остали последња линија одбране образовања.
Позивамо:
– Наставнике који нису били у обустави да својим деловањем не продубљују неједнакост међу ученицима,
– Све запослене у просвети да се врате професионалном и етичком оквиру – да стану уз струку, а не уз страх,
– Јавност да препозна у белом штрајку позив на правду, равноправност и достојанство.
Бели штрајк није поклањање оцена, наводе у саопштењу.
”То је највиши облик грађанског отпора, акт педагошке солидарности и позив да вратимо смисао образовању.”
Naravno da neću poslušati. Sram vas bilo.
“Удружена просветооо“ не побољшавате овим предлогом положај наставника. Постоје критеријуми оцењивања, стандарди, исходи, праг знања. Предложите нешто озбиљно , оригинално за образоване људе који раде у образовању.
Svakoga dana sve luđe ideje…. Šta reći….
U celom tekstu gomila nelogičnosti i elementarnog nepoznavanja materije, naročito pravne, kao da je pisao neki od učenika koji želi da mu se zaključe sve petice.
Postoji naziv „medveđa usluga“ – nije zgored da gospoda iz UPS-a pretraže šta znači, naučiće nešto korisno umesto što se prosipaju pamet svaki drugi dan.