Novi pravilnik za ekskurzije

Na ekskurziju u inostranstvo od sledeće školske godine moći će da idu samo učenici četvrte godine srednje škole, dok će prve tri biti organizovane u Srbiji ili Republici Srpskoj, najavljuje pomoćnica ministra prosvete Vesna Nedeljković.


Ovo je samo jedna od izmena koju predviđa novi Pravilnik o ekskurzijama, čija je izrada pri kraju i koji bi trebalo da počne da se primenjuje od septembra.
– Ideja je da se đačkim putovanjima vrati prvobitni smisao i da se ona temeljnije planiraju, zbog čega smo se posebno bavili smeštajnim kapacitetima. Umesto da se ekskurzije svode na boravak u hotelima sa četiri ili pet zvezdica, biće tačno definisano koji se smeštajni kapaciteti mogu koristiti za te namene – objašnjava Nedeljković i kao primer navodi Tršić, gde je odlukom Vlade osnovan kulturno-obrazovni centar, a koji ima dovoljno kapaciteta za đake.
Novim pravilnikom sprečilo bi se i stalno potenciranje istih destinacija.
– To će se postići regionalizacijom Srbije, jer svaka regija ima svoje kulturno-istorijske spomenike koje je potrebno uvezati sa određenim uzrastom i nastavnim planom i programom, tako da se tačno zna u kom razredu bi se gde putovalo – priča pomoćnica ministra.
Kako ona ističe, osim srednjoškolaca, u Republiku Srpsku moći će da idu i učenici sedmog i osmog razreda osnovne škole. Ipak, kako objašnjavaju u Ministarstvu prosvete, u posetu Republici Srpskoj đaci će moći da idu samo jednom u toku školovanja.
– Zbog novina koje predviđa pravilnik, đačke ekskurzije bi trebalo da budu jeftinije – najavljuje ona.
Da su izmene neophodne, saglasan je i potpredsednik Foruma beogradskih gimnazija Miodrag Sokić.
– Sadašnje ekskurzije za srednjoškolce više liče na maratone! Ide se što dalje, sa usputnim obilaženjem što više mesta i đaci tu najviše vremena provedu u autobusu, što je nespojivo sa ciljevima ekskurzija. Po sadašnjem pravilniku, u inostranstvo može da se ide u trećoj i četvrtoj godini, ali se mnogi provlače pa idu i u drugoj – priča Miodrag Sokić.
On ističe da je za takve ekskurzije potrebno izdvojiti između 350 i 480 evra, što je mnogo novca.
– Trenutno stanje je tržišno, svima odgovara da zarađuju na đacima. Na putovanje idu dva vozača, lekar i vođa puta, a direktori traže da se ide što više dana. Putuje se što dalje, obilaze se razna mesta, a sve to košta – priča Sokić i zaključuje da bi i srednjoškolci trebalo da putuju po Srbiji.
Školska putovanja skuplja od kampa
Najava da će ekskurzije biti povoljnije obradovala je i roditelje osnovaca.
– Moje ćerke ne idu na đačka putovanja, jer smatram da su ona sada vrlo skupa. Umesto da dajem po 250 evra za sedam dana na Tari, koliko škola traži, radije im uplatim boravak u nekom kampu, gde im je svaki dan ispunjen i gde se uvek lepo provedu, za mnogo manje para – kaže roditelj učenica drugog i četvrtog razreda iz Beograda.
Izvor: Blic