Izmenom Zakona porodičnog prava, deca će moći da prijave roditelje koji ih tuku Centru za socijalni rad.
Ljiljana Marković, specijalni pedagog, objašnjava da Centar za socijalni rad neće u istom momentu da oduzme roditelju dete ako je u pitanju neka blaža forma, ako nije zanemarivanje i zlostavljanje, već može da usmeri roditelja u neku školu roditeljstva jer danas je roditeljima dosta izazovno biti roditelj.
„Kod školske dece batine mogu da izazovu jedan osećaj nesigurnosti, nedovoljnog vrednovanja i nepoštovanja sebe, kao i sumnje u to da ih roditelj voli i poštuje. To vodi do posledica na psihološkom planu, koje mogu da se odraze i na drugim poljima, u smislu školskog uspeha, pozicioniranja u vršnjačkoj grupi“, kaže ona.
Stručnjaci su usaglašeni – fizičko kažnjavanje je kontraproduktivno, ali građani imaju podeljeno mišljenje.
Neki od njih smatraju da je sa decom potrebno mnogo pričati i potpuno im se posvetiti, dok drugi misle da ponekad „mala ćuška“ može da pomogne.
Kazne samo trenutno promene ponašanje kod dece, a potrebno je dugoročno strpljenje, tvrdi pedagoškinja Marković.
„Čak i kad deca greše, roditelji to treba da razumeju jer su to deca, treba da ih učimo i stalno da ih podučavamo o tome kako nešto treba uraditi ili se ponašati. Ne treba očekivati da oni to odmah iz prve rade, nego biti strpljiv, dosledan, uporan i sa puno ljubavi“, naglašava ona.
Do 10. juna će se formirati radna grupa za raspravu o zakonu. Iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju pozivaju građane da pošalju svoje sugestije.
Izvor: B92
Napišite odgovor