Portal Zelena učionica počeo je sa radom 2011. godine. U septembru je objavljen prvi članak, a ideja iza sajta bila je potpuno drugačija od onoga što je Zelena učionica danas.
Osnivači su bili dvoje učitelja, od kojih jedan samouki, ali izuzetan programer. Kreirali su sajt, u to vreme neverovatno napredan, koji je služio kao neka vrsta e-učionice za njih i njihove đake. Ideja se polako proširivala, da bi već pet godina kasnije Zelena učionica postala najčitaniji, najnagrađivaniji vaspitno-obrazovni portal u Srbiji.
Redakcija časopisa PC Press dva puta je izabrala naš portal za najbolji sajt u Srbiji u kategoriji Dom i porodica.
Tim Zelene učionice čine učitelji, vaspitači, nastavnici, pedagozi, psiholozi, novinari, mame preduzetnice i zaposlene mame koje balansiraju između posla i roditeljstva, ali i mame domaćice koje i te kako imaju iskustvo i znanje koje mogu i žele da podele sa drugim roditeljima.
O čemu pišemo i ko nas čita?
Zelenu učionicu svakog meseca poseti u proseku više od 1.000.000 ljudi. Ova brojka rezultat je velikog truda i rada celog našeg tima koji je stvorio najveću bazu tekstova o roditeljstvu, saveta domaćih i svetskih stručnjaka za roditelje i nastavnike, ali i kreativnih ideja i materijala za rad s decom.
Zbog toga našu publiku čine upravo oni koji su uključeni u vaspitno-obrazovni proces – roditelji, učitelji, nastavnici, profesori, vaspitači.
Šta želimo da postignemo?
U modernom društvu u kom živimo veoma je teško pronaći meru u mnogim stvarima. Vaspitanje i uopšteno odnos s decom jedna je od tih stvari. Na jednoj strani je tradicionalno, na drugoj moderno vaspitanje, svako sa svojim prednostima i nedostacima. Ali ključ je u tome da, kao roditelji i učitelji kombinujemo svoj instinkt i iskustvo sa onim metodama koje nas pre svega povezuju s našom decom. Ne postoji jedan pravac ili način vaspitanja koji se može nazvati univerzalno ispravnim. Ali postoje roditelji koji žele da uče i rade na sebi i svom odnosu s decom. Naš cilj je da im na tom putu budemo saveznik.
Ništa manje važan je i dobar odnos i razumevanje u školskom okruženju. Vremena su se mnogo promenila, a s njima i škola mora da se menja. Zbog toga se trudimo da nastavnicima pomognemo da pronađu rešenja za svakodnevne izazove s kojima se suočavaju – motivacija dece, disciplina na času, odnosi s roditeljima i kolegama, moderni pristupi nastavnom procesi. Nastavnik koji je spreman da uči i raste zajedno sa svojim đacima je ono što je ovom svetu potrebno da bi opstao.