Одгајамо ли данас неспособну децу

 
Да ли вас шокира чињеница да више од половине родитеља не дозвољава деци да тренирају рагби, хокеј или пливање плашећи се евентуалних повреда?formule-lj
Једно америчко истраживање показало је како више од половине родитеља јахање, рагби, хокеј и пливање сматра опасним спортовима. Но стручњаци упозоравају како су предности бављења спортом далеко веће од могућих повреда.
Поред тога деца све мање бораве напољу – чак трећина деце недељно не проведе ни пет сати играјући се ван куће.
Занимљив је и податак како 1,5 километар данашња деца претрче за чак 90 секунди спорије него деца од пре тридесет година.
Примећено је и да се родитељи мешају у ствари које су до скоро студенти сами решавали на факултету. Интервенисати када је дете у вртићу или школи очекивано је, али интервенисати када је на факултету показује претерано заштитнички однос који може створити појединце који нису спремни напустити родитељско гнездо и живе самостално.
Циљ истраживања је био да се покаже да постоји претерана родитељска брига. Многи родитељи, вођени најбољом намером, не могу оценити границу активних бриге за дете и гушења детета са превише контроле.
Родитељи које популарно зовемо “превише заштитнички” иду у крајност и стално су уз своју децу која онда одговоре траже од њих, а не покушавају сами да реше ситуације. Такво понашање и став узрокују неке ненамерне лоше последице. Желе их лишити повреда и стреса, а могу да створе појединце који касније не умеју да се боре за себе.
Самопоуздање стичемо када нешто успемо сами да савладамо, на тај начин стичу и деца. Родитељи који све чине уместо своје деце шаљу им поруку како нису способна одређене ствари обавити сама. Но ако се сами не боре и немају могућност решавања проблема, не могу развити потребне вештине и самопоуздање.
“Већ од најраније доби деци треба давати задатке који су примерени узрасту и из којих могу да уче. Детету дати кашику да само једе па ће кроз покушаје и грешке научити. Не обављати оне ствари које могу сами уместо њих”, каже психолошкиња Татјана Ђурковиц додајући да данас ипак има и неких опасности које нису прије биле изражене, попут појачаног саобраћаја.
Осим тога, родитељима су многе информације доступне, а дефинитивно се у последњих неколико деценија научило много о деци и дечјем развоју што је онда довело до много стручне и популарне литературе за децу.
Родитељ треба да препозна реалну опасност, а не због свог страха да спречава дете да се, на пример, пење на велики тобоган у парку, јер се боји да ће дете пасти.
Како би у томе успели, сви родитељи морају наћи фини баланс између постављања граница и слободе те подстицати децу да неке ствари учине сами. Наравно, у складу са годинама и могућностима.
Извор: нови магазин