Одржана шеста Национална конференција о раном развоју и родитељству

Улагање у подршку породици у периоду раног детињства неопходно је за праведан, доступан и квалитетан систем подршке који омогућава оптимални развој и укљученост сваког детета, а пред нама је пут да створимо услове да квалитетне услуге за рани развој деце које пружају патронажне сестре, педијатри и развојна саветовалишта у сарадњи са предшколским и социјалним установама у заједници допру до сваког родитеља у Србији, закључак је шесте Националне конференције о раном развоју и родитељству под називом „Навијамо за родитеље“, коју је организовао УНИЦЕФ у Србији кроз програм сарадње са Владом Републике Србије.

„Пандемија је била изазовна за сву нашу децу и њихове родитеље, јер су прилике за учење и игру биле ограничене на оне које се одвијају код куће. Међутим, за угрожену децу и породице, изазов пандемије био је далеко већи, јер је приступ системима подршке био отежан. ЕУ је удружила снаге са УНИЦЕФ-ом како би осигурала континуирано пружање основних услуга угроженој деци и њиховим породицама као део напора у процесу опоравака од KОВИД-19, укључујући у јавном здрављу, образовању, развоју у раном детињству и системима заштите деце. ЕУ је уложила 6 милиона евра за побољшање отпорности институција које подржавају децу и старатеље у региону и пружа широку подршку деци кроз многе образовне програме“, изјавио је Емануеле Жиофре, амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији.

Истраживања показују да је у Србији 17 одсто деце узраста до пет година изложено ризицима за њихов оптималан развој и да имају тешкоће или сметње у развоју, те им је стога потребна додатна подршка. Зато је у претходној години модел Породично оријентисане ране интервенције (ПОРИ) проширен са пет пробних локација на нових 13, а у програм је укључено и 40 нових институција и обучено више од 500 професионалаца.

Програм „Разиграно родитељство“ од 2022. године функционише у 34 града и општине и окупља преко 100 институција и 1.000 практичара у области здравља и раног развоја деце. Иновираним услугама поливалентне патронаже до сада је досегнуто више од 20.000 родитеља, од чега су 30 одсто очеви. Такође су развијени и акредитовани пакети обуке којим је тренирано више од 400 патронажних сестара.

Поред одлуке родитеља да дете са потешкоћама у развоју живи достојанствен и квалитетан живот, за породице ове деце веома је важно и да што пре добију адекватну подршку околине и система.

„Речи које су дошле од једне докторке указале су ми на све оно што моје дете може. Рекла ми је да треба да га пустим да живи као и свако друго – са људским осећајима и мозгом, без обзира на развојни проблем. Реч ‘развојни’ значи да постоји могућност за напретком. Тим речима докторка нам је раширила крила да се као породица развијамо заједно. Зато је подршка кључна – кроз њу се обезбеђује добра почетна позиција за даљи рани развој, ране интервенције, али и лакши животни пут целе породице“, рекла је Николина Радосављевић, мама детета са потешкоћом у развоју.

Закључци и препоруке Шесте Националне конференције о раном развоју и родитељству биће укључени у План сарадње УНИЦЕФ-а и Министарства здравља и других министарства који брину о деци и породицама за период од 2023. до 2025. године.