Organizovano pilot takmičenje iz Građanskog vaspitanja

U okviru projekta koji Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja realizuje uz podršku  Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), 9. i 10.decembra 2023. na Fakultetu političkih nauka održano je pilot takmičenje iz Građanskog vaspitanja za učenike koji pohađaju završni razred gimnazije. Testirao se model takmičenja  u kome tročlana ekipa u toku dva sata ima zadatak da analizira dobijenu test situaciju, odgovori na set pitanja i pripremi elektronsku prezentaciju. Nakon toga svaka ekipa imala je 10 minuta da pred publikom i žirijem predstavi svoju prezentaciju.  U toku dva dana  takmičilo se 8 ekipa iz cele Srbije i to iz gimnazije „Patrijarh Pavle“ iz Beograda, Četvrte beogradske gimnazije, Prve beogradske gimnazije, Šeste beogradske gimnazije, Požarevačke gimnazije, gimnazije „Josif Pančić“ iz Bajine bašte, gimnazije „Vuk Karadžić“ iz Trstenika i gimnazije „Svetozar Marković“ iz Novog Sada. Takmičenje se odvijalo pred publikom a FPN je obezbedio da se ono moglo pratiti i preko linka, u realnom vremenu.

 

Sve ekipe su bile vrlo dobro pripremljene i pokazale su odlično znanje iz oblasti građanskog društva, veštinu pripreme elektronskih prezentacija kao i sposobnost za javni nastup. Prvo mesto osvojila je ekipa Prve beogradske gimnazije, drugo mesto iz gimnazije “Patrijarh Pavle” iz Beograda, a treće iz gimnazije “Vuk Karadžić” iz Trstenika. Pobedničke ekipe su od Fakulteta političkih nauka dobile vredne knjige i vaučere za besplatnu pripremnu nastavu za upis na fakultet. Za najbolji javni nastup publika je nagradila ekipu iz Četvrte beogradske gimnazije.

U okviru pilotiranja modela takmičenja u toku ova dva dana održane su i 3 fokus grupe, dve sa nastavnicima i jedna sa učenicima sa ciljem razmene mišljenja o modelu takmičenja  i mogućim izmenama i dopunama. Na osnovu onoga što se čulo na fokus grupama može se zaključiti da je model takmičenja u celosti dobio podršku i nastavnika i učenika. Među brojnim pohvalama što se posle toliko godina od uvođenja GV najzad  pojavila mogućnost da se učenici, koji pohađaju taj izborni program i gravitiraju nastavku školovanja u okviru društvenih nauka, takmiče izdvajamo komentar jedne nastavnice. Ona je rekla da je to jedinstveni koncept takmičenja jer se favorizuje saradnja između članova ekipe a učenici imaju priliku da iskažu sopstveno mišljenje,  da argumentuju, prikupljaju i obrađuju podatke, donose odluke i sagledavaju posledice odluka. Ovo pilotiranje pokazalo je opravdanim da Zavod prosledi inicijativu Ministarstvu prosvete za uvođenje takmičenja iz Građanskog vaspitanja u zvanični Katalog takmičenja.

Pored pilotiranja takmičenja učesnici su imali i drugih događaja koji su procenjeni takođe kao korisni i interesantni. Osam nevladinih organizacija predstavilo je svoj rad, podelilo prigodne materijale i odgovaralo na pitanja učenika. “Dah teatar“ je video projekcijom pokazao primere angažovane umetnosti koja podstiče ličnu i društvenu transformaciju koju oni neguju duže od 30 godina. Za učenike posebno je bila atraktivna poseta Centru za medije i medijska istraživanja Fakulteta političkih nauka gde su videli redakciju studentske radio emisije „Slušaonica 6“ i televizijsku produkciju studenata „FPN TV“ i gde su imali priliku  da se oprobaju u ulogama televizijskih i radio novinara, kao i da se bliže upoznaju sa procesom kreiranja audio i video sadržaja. Osim toga, FPN je predstavio svoje smerove i omogućio učenicima da postavljaju pitanja i dobiju odgovore oko upisa i studiranja na tom fakultetu, mogućnostima prakse, studentske mobilnosti i zaposlenja.

U realizaciji ovog pilot projekta Zavod je pored podrške OEBSa i FPNa veliku pomoć imao i od Nacionalne asocijacije nastavnika/ca Građanskog vaspitanja i saradnika/ca (NAGVIS)  koje bi u budućnosti trebalo da bude nosilac takmičenja iz Građanskog vaspitanja.

Za nastavnike koji su zainteresovani da i njihovi učenici u budućnosti učestvuju na ovom takmičenju omogućili smo da preuzmu materijal koji je korišćen za pripremu učenika za pilot takmičenja i koji ilustruje kako izgledaju test situacije i set pitanja.

Verujemo da će takmičenje iz GV postati deo “porodice” takmičenja Ministarstva prosvete i time dobiti na transparetnosti čime se taj izborni program bavi i koliko je važan za razvoj ne samo kompetencije za odgovoran život u demokratskom društvu već i za razvoj drugih kompetencija kao što su saradnja, rad sa podacima i informacijama, rešavanje problema.

Kako je ostvarivanje novih programa nastave i učenja GV (istih kao i u gimnaziji) od ove školske godine započelo i u stručnim školama to znači da će u budućnosti takmičenje iz GV biti dostupno učenicima i tih škola.