Sindikati prosvetnih radnika doneli su danas odluku da 2. oktobra ponovo organizuju štrajk u vaspitno-obrazovnim ustanovama širom Srbije. Tog dana neće biti nastave, a deca neće biti primljena u vrtiće. Više detalja o štrajku potražite OVDE.
Povodom ove odluke, sindikati su uputili i pismo predstavnicima Vlade Srbije, koje prenosimo u celosti:
Poštovani krojači naše sudbine,
Moramo započeti pismo, čime drugim nego pitanjem – zašto toliko mrzite svoje
vaspitače, učitelje, nastavnike, domare, tetkice, pedagoge i direktore?
Jesmo li vas štogod uvredili? Da li smo, možda, kojim slučajem, bili nepravedni
prema vašoj deci ili vama?
Kako stvari danas stoje, opšti je utisak da ste vi, kao oni koji odlučuju, ti koji
su, zapravo, nepravedni prema zaposlenima u školi, prema nama koji bi trebalo da
predstavljamo stub društva o koji se svaka država oslanja.
Da vas podsetimo, nepravedni ste prema onima koji podižu vašu decu i uče ih
kako da budu ljudi.
Možda reči ne mogu da dočaraju sve što osećamo, pa hajde da se pozabavimo nekim
konkretnim brojkama:
1. Ne širite više laži o radu i platama nastavnika. Posavetujte se prvo sa onima
koji ipak rade u tim učionicama: koliko je stvarno njihovo radno vreme, i
pogledajte njihove platne listiće.
Ne igrajte se sa statistikom, jer smo vas statistici učili upravo mi. Plata nastavnika koji prvi put uđe u školu, i koji, nekim čudom, odmah ima 100% angažovanja, iznosi 86.680 (129.425 bruto) dinara. Ono što vi nazivate prosekom primanja u Republici Srbiji, varira od meseca do meseca, a upravo ta igrarija sa statistikom koju spominjemo se ogleda u tome što kasni cela dva meseca. Kada ste izašli na pregovore sa nama, predstavnicima sindikata, mahali ste papirom kako je prosek plate 95.000, i da nismo tako daleko, a da će naše imaginarno povećanje biti 12% dovesti nas, prosvetne radnike, do „približnog“ proseka. Zar Vam je previše da budemo i samo taj obični prosek?
2. Ponavljanje rečenica kako „nema skrivenog novca u budžetu“, i „to vam je to“ nam pokazuje kako mislite da se mi baš ni malo ne razumemo u ono što smo vas učili. Hajde da se poigramo malo sa statistikom:
A) budžet namenjen za prosvetu i kulturu za 2024. godinu do trenutka rebalansa
budžeta iznosio je 292 milijarde dinara (milione ćemo zanemariti da bude lakše za praćenje, ali evo i tačno u paru 292.197.013.000,00 dinara).
B) u prosveti i kulturi je zaposleno ukupno 146.783 radnika, što kada pomnožimo sa platom početnika (A PODSETIMO DA NISU SVI U TOJ VISINI PLATE) iznosi negde blizu 13 milijardi (152 milijarde na godišnjem nivou). Gde je razlika od 139 milijardi dinara? Obnove škola? Nove škole? Novi vrtići? Uniforme? Toaleti? Teško. Jesu li to neki projekti o kojima stalno pričate, a mi nikako da ih vidimo?
V) Ponudili ste nam neka povećanja sa diskriminatorskim tonom da nas delite na one koji rade u nastavi i one koji ne rade u nastavi. Kakva je to podela? Opet neka nova manipulacija brojkama? Uštedećemo državi veliki novac ako jedan pedagog, ili domar po školi dobije 3 – 4000 dinara manje u odnosu na 12% koliko bi dobio? Ako bi država svima u prosveti povećala plate za 12% (A SAMO DA SE ZNA, NA TO NEĆEMO PRISTATI), ukupna izdvajanja za plate u budžetu bila bi 14,3 milijarde dinara. Sve i da ne povećate izdvajanja za prosvetu, opet ostaje novac koji ne znamo gde ide. Eto, čisto da vam pomognemo da se prisetite gde nestaje taj „skriveni novac“.
G) Stalno slušamo o raznim projektima, investicijama, kretanju u budućnost brzinom svetlosti. U kom trenutku će nekome pasti na pamet da je investiranje u jednog kvalitetnog nastavnika višestruko ulaganje u budućnost Srbije (koju toliko prizivate i pozivate)? Svake godine se u informacioni sistem ISKRA ulaže 2,7 milijardi dinara! Osim toga, za famozni Nacionalni stadion je predviđeno ulaganje od 13 milijardi dinara. Znači li to da jedan stadion, koji će se koristiti povremeno ima mnogo veću vrednost od sveukupnog radnog naroda u prosveti??? Naknada štete za povrede ili štetu nanetu od strane državnih organa (???) u budžetu zauzima 6.3 milijarde dinara. Ekspo, 26 milijardi dinara… još 12% uvećanja plate. I možemo tako u nedogled.
Ovakvom raspodelom jasno pokazujete da naša vlada ne da nema neki skriveni džep, već da ima duboke džepove za sve aspekte našeg društva, osim za prosvetu (koji je očigledno bušan).
D) Pričate da ste ove godine izdvojili dodatnih 8 milijardi za plate u prosveti… Bojim se da ih niko nije video. Ako sve to „stavimo na papir i podelimo, dolazimo do cifre od 4.500 dinara po zaposlenom!!! Pa dobro i to je nešto, samo, opet ćemo reći, to još niko od zaposlenih nije video.
Na kraju svega, moramo još jednom da vas podsetimo da je protokol koji je potpisan rađen po principu međusobnog uvažavanja. Od dana potpisivanja (12.10.2023.) obustavili smo sve proteste, štrajkove i sve što nam je „dozvoljeno“ (ili nije), i strpljivo čekali da ispunite sve što ste obećali. Dani i meseci su prolazili, a mi smo bili onako, prosvetarski, strpljivi, da bismo na kraju tog puta dočekali, narodski rečeno, „šamar“, a na sastanku izgovoreno – „Nema. Uzmi ili ostavi“. Da li se tako poštuje dogovor i potpisana reč? Čemu da se nadaju drugi, i kakvu poruku šaljete svima koji u većoj ili manjoj meri zavise od vas?
Zato, pozabavite se narednih dana još jednom potpisanim i obavezujućim Protokolom. I zavirite još jednom u te džepove. Ali, znajte da mi vremena za čekanje više nemamo.“
Napišite odgovor