Заштитник грађана Зоран Пашалић изјавио је данас, поводом предлога измена Закона о основама система образовања и васпитања, према којем би се скратио поступак против ученика за дисциплински прекршај и увео друштвено-користан рад, да се изменама и допунама овог Закона смањује бирократизација и да се делује одмах како се не би догодила ситуација која се дешавала раније, а то је да неко ко се непримерено понаша у школи прође без тога да му се посвети пажња.
Он је за Танјуг рекао да, иако сматра да је овај Закон добар, постоје неке одредбе Закона које је неопходно исправити, а то је да се мање бирократизује поступак, да се он убрза и да се не инсистира на санцкији већ на васпитању.
„Није ствар у продужењу дисциплинског поступка него на издвајању дисциплинског од васпитног поступка где је то раније било заједно, а сада о васпитном поступку доноси одлуку директор, разредни старешина, педагог и психолог школе“, објаснио је он.
Како је објаснио, овим изменама и допунама Закона ће се ставити већа одговорност на оне који су носиоци тог процеса у школи, директор, разредни старешина, педагог и психолог, јер су дисциплински и васпитни поступак гледани заједно, а сада се одваја и васпитни поступак се не мора спровести, а о њему одлучују разредни старешина, директор и педагог школе.
„Разлог је тај што се често у том васпитном поступку утврди да се изгредник поправио и спречава се одвијање дисциплинског поступка. Сматрам да то није увек било делотворно, зато сада треба да се стави одговорност на оне који треба да одлуче о том васпитном поступку. То је сада утврђено правилима школе и многим другим правилима и законом“, навео је он.
Ако се предлог Закона о изменама усвоји, Пашалић каже да ће тада уколико се неко усуди и направи неки дисциплински пропуст, поготово најтеже дисциплинске прекршаје, да ће он до краја школовања бити кажњен, без обзира о ком узрасту је реч.
Пашалић истиче да је најбитнија воља да се закон спроведе, јер уколико се спроводи до краја без изузетака, биће и резултата.
„Ако се крене од септембра, резултати ће бити сигурно до краја наредне школске године“, оценио је он.
Цео текст: Euronews Srbija
Господине Палићу, и ви се служите демагогијом,а не педагогијом.Како сад одговорност ће бити пребачена на особље школе, а не и на родитеље.
Такви деловање дисциплинском мером уз васпитну како је могуће остварити без сарадње са родитељима.
Све лепо речено али неоствариво.
Ученик који учини прекршај, неко ће покушати да одређеном мером то исправи и не понови, али ви не знате каква су садашња деца, родитељи.
Тако да то није лако постићи било како да назовете дисциплинска и васпитна упоредо.
Сведоци смо најновијих догађаја, и каквих све иступа имамо и ученика и родитеља.
А наставно особље и друге службе по вашем треба да сносе главну одговорност,ако тако ви мислите, онда ви никад нисте били у учионици као наставник.
Одавно нисам прочитао овако конфузан текст. Ако и измене закона буду такве, биће весело.
pa cekajte g.Pasalicu zar vi niste neki zlostavljac vec? Tuzite se sa zaposlenima i to zenama. Vi da pricate o vaspitanju. hahaha
Kako, ko i kada treba i može da postigne da organizuje i isprati društveno koristan rad u srednjim školama u kojima ima puno „loših“ učenika i gde više od pola odeljenja može i treba da ide na društveno koristan rad? Kad iz nedelje u nedelju npr u jednom odeljenju stalno „pristižu“ novi slučajevi. Kako zaustaviti epidemiju lošeg ponašanja koje prate ukori, smanjivanje ocena iz vladanja i društveno koristan rad? šta uraditi kada u odeljenju imate 5-6 pa i više učenika koji se ne mogu ni vaspitnim radom ni sankcijama da se umire? a brzo dođu do jedinice iz vladanja? da ih sve izbacimo iz škole? Samo parcijalno krpite i uopšte vas sve kolektivno ne zanima da rešite problem. Lošim i polovičnim rešenjima, koje reklamirate kao finalna i dobra rešenja, samo otežavate nastavnicima i pravite veći problem… Lepo od svih vas. „Hvala“.