Педагог и психолог: Колеге нису свесне своје ВАСПИТАЧКЕ улоге у раду, а родитељ очекује да учитељ уради у школи оно што он не успева код куће

Педагог Саша Степановић и психолог Софија Петковић гостовали су у јутарњем програму Курир телевизије где су проговорили о вршњачком насиљу, али и о одговорности родитеља и васпитача.

– Генерално проблем који настаје је тај што дете не постаје насилник преко ноћи. Оно шаље стално поруке неке, сваког дана. Да ли је то неко агресивно понашање? Да ли је дошао бесан, неиспаван или тужан? На нама васпитачима је да испитамо шта је узрок тога и онда дође до проблема – рекао је педагог.

Проблем је то што колеге нису свесне те васпитачке улоге у раду, односно избегавају то. Школе се баве образовно-васпитним процесом, а акценат наставника је само на оном образовном процесу. Они кажу да се васпитање носи од куће, то јесте али ми и имамо и непотпуне породице и из различитих окружења – рекао је педагог.

Водитељку Ољу Лазаревић интересовало је какве последице може да проузрокује то што дете има превише привилегија.

– Опет зависи о ком узрасту причамо, али у једном тренутку ће бити јако лоше и обиће се о главу. Наилазимо на доста себичности где родитељи говоре “да то је моје дете и оно може све”, али шта ћемо са његовим окружењем. Ту мора да се подигне свест о томе да он није сам и да делује на децу около – рекао је психолог.

– Ја заиста апелујем на то да је много већа одговорност родитеља него наставника. Много често се прича да је много на наставном кадру, учитељима, наставницима, педагозима, психолозима. Јесте, треба да будемо удружени ми и родитељи и да се прожимамо заједно кроз то васпитање детета. Међутим, родитељ очекује да учитељ односно васпитач уради нешто што он код куће не ради, то не може – рекао је психолог.

Извор: Курир/Зелена учионица