У животу већине људи постоји низ образаца – рутина који се свакодневно понављају, као што су места где пијете кафу, места где купујете намирнице. Исто је и са бебама и малом децом. Док учествујемо у креирању рутина у животима наше деце, не схватамо у потпуности улогу коју свакодневне рутине играју у развоју детета. Рутине нам помажу да обавимо све обавезе са мање стреса и мање напора.
Рутине помажу бебама и малој деци да се науче самоконтроли
Доследност у рутинама – активностима које се дешавају у исто време и на исти начин свакога дана, обезбеђује удобност и осећај сигурности малој деци. Без обзира на то да ли је време за игру, време за ужину, дневно спавање или повратак родитеља са посла, сазнање шта ће следеће да се деси даје бебама и малој деци осећај сигурности и емоционалне стабилности. То им помаже да науче да верују да ће одрасла особа која о њима брине, родитељ или неговатељ, обезбедити све што им треба. Када деца имају осећај поверења и сигурности, слободно могу да обављају своје „послове“, као што су игра, истраживање околине и учење. До узраста од 6 месеци, бебе ће већ моћи да препознају неке рутине.
Да ли бебе треба да уведемо у рутине што пре?
Не. Бебе вам увек покажу шта им треба. Храните их када су гладне, мењате пелене када су влажне. Током времена, науче први корак у усвајању рутина: да се ноћу спава. Али, форсирање бебе да се прилагоди рутинама родитеља није адекватан одговор на бебине потребе. Она још увек није у стању да се адаптира на рутине родитеља. Ако се њене потребе не задовоље, беба ће осећати да свет није сигурно место где се њене потребе задовољавају, па ће прибећи драматичном понашању да их натера да то учине.
Како беба расте, почеће да успоставља своје рутине по неком распореду. Већина беба се понаша на устаљен начин. Родитељи могу да јој помогну управљајући свој дневни распоред обавеза према бебиним потребама (нпр. обезбеђивањем услова за дневно спавање у време када она обично спава). Постепено, током времена родитељи одговарају на бебин дневни распоред оброка и спавања успостављањем рутина које одговарају целој породици.
Рутине вас могу зближити са дететом и смањити борбу за превласт
Стабилне рутине дозвољавају бебама и малој деци да предвиде шта ће се следеће десити. То малој деци даје самопоуздање и осећај контроле, као што се види у примеру: „Време је за спавање. Да ли хоћеш да опереш зубе сада или пошто обучеш пижаму?“. Рутине могу и да ограниче претерану употребу одговора „не“ и корекције понашања малог детета које чинимо током целог дана, с обзиром на то да дете може да предвиди шта ће се десити следеће: „Знам да желиш кекс, али, сада је време за распремање играчака. Запамти, после времена за распремање, долази време за ужину.“
Рутине воде позитивном понашању и сигурности
Рутине су као упутства – воде дечје поступке ка специфичном циљу. Рутине се могу користити из разно-разних разлога, али два од најважнијих су здравље и сигурност детета и учење детета позитивном, одговорном понашању. На пример, деца перу руке пре јела, морају да држе одраслу особу за руку приликом преласку улице.
Деца, као и одрасли, најбоље баратају променама ако су очекиване и појављују се у контексту породичних рутина. Предвидљиве рутине дозвољавају деци да се осећају сигурно и да развију осећај контроле над својим животом. Како тај осећај контроле јача, биће у стању да преузму на себе веће одговорности: да сами одлазе у школу, плате рачун у продавници, иду на камповање са другом децом.
Деца која се осећају независније и способније да воде бригу о себи, имају мање потребе да буду бунтовни и стално се противе.
Деца уче концепт „једва чекам“ да се десе ствари које воле, које су важан део задовољног прилагођавања захтевима који имају одређен распоред. Дете ће желети да иде овог тренутка да се игра на игралишту, али ће научити да се на игралиште иде поподне и једва ће чекати да се то деси.
Рутине подржавају социјалне вештине код деце
Како беба расте, долази у контакт са све више људи и почиње да учи шаблоне и рутине социјалних интеракција. Поздрављање и ћаскање са другима су примери рутинских интеракција којима се уче социјалне вештине. Ове интеракције су, такође, прилике да помогнете детету да развија вештину говора.
Време за игру и време оброка су две рутине које су подједнако важне и деци и родитељима. Кроз разговор, размену мишљења, учењем да сачекају, дељењем играчака и помагањем другима током тих активности, мала деца уче важне социјалне вештине које ће им бити од помоћи у даљем школовању.
Рутине помажу деци да се изборе са променама
У зависности од темперамента детета, промене активности могу бити лакше или теже. Одлазак са игре на ручак, са ручка у продавницу, из продавнице кући… и нарочито промена активности која се дешава пред спавање, могу бити изазовне. Рутине (као рутине пред спавање) могу олакшати промене. Неки родитељи користе тајмер или „5-оминутно упозорење“ да припреме мало дете на промену активности која следи. Други користе књигу, песмицу или посебну игру. Специјални ритуали такође могу помоћи приликом поласка у вртић, као, на пример, ова рутина: Сваког дана дете и мама почињу да броје кораке како се приближавају вртићу. Оставља капут и свој ранац у свом ормарићу. Онда иду ка делу са играчкама где се играју друга деца. Дете узима играчку, па оно и мама размењују летеће пољупце, мама маше и одлази.
Рутине задовољавају и родитеље
Не само да рутине и ритуали помажу деци олакшавајући им прилагођавање на промене, такође помажу и родитељима у родитељству. У самом почетку родитељство може бити преплављујуће и некада се чини да су односи у браку пренапрегнути. Одржавање рутина са почетка везе (или брака), као на пример излазак увече или одлазак у двоје на посебно место, могу да помогну. Такође, преузимање посебних ритуала из раног детињства, као што је читање књига коју су вама читали или прављење специјалног доручка недељом ујутру, могу да помогну у транзицији од пара ка породици.
Рутине су важна могућност за учење
Дневне рутине се обично сматрају као „активности одржавања“: време оброка, обављање разних послова, спремање за спавање, купање. Ове свакодневне активности су пуне могућности које подржавају учење и развој детета, а могу бити и забавне. Рутине пружају деци шансу да изграде самопоуздање, радозналост, социјалне вештине, самоконтролу, вештине у комуникацији и још много тога.
Ево примера из куповине: Двогодишња девојчица са мамом вози колица у супермаркету. Девојчица показује на јабуке, а мама каже. „Погледај ове црвене и зелене јабуке. Зар не изгледају укусно?“ Узме једну јабуку и да је девојчици да је додирне: „Осети како је глатка.“ Тада узме кесу и дода је девојчици: „Хоћеш ли да ми помогнеш да изаберем неколико да понесемо кући?“ Заједно изброје пет јабука и ставе их у кесу. Девојчица се трудила да помогне мами, али су јабуке биле тешке за држање! Морала је са две руке да узме јабуку и убаци је у кесу. „Одлично одрађен посао!“, казала је мама. „Хвала на помоћи!“ У овом примеру смо видели како је једноставна интеракција у одељку са воћем отворила врата за вежбање језичких вештина, наизменично постављање питања и давање одговора, разговор, коришћење чула и учење бројева. Такође се појавила могућност за подстицање девојчициног самопоуздања и самопоштовања јер јој је мама ставила до знања да су њене мисли и интересовања важни. Мама јој је, такође, ставила до знања да је способна да сама уради нешто, као што је избор јабука и стављање у кесу.
Рутине обезбеђују две важне компоненте за учење: повезаност и понављање. Зато, уживајте у обичним свакодневним тренуцима са вашим дететом. Ако се успут и забавља, сигурно и учи!
Аутор: др Тања Милошевић, педијатар
Напишите одговор