Уместо да на дете гледате из „горње“, „птичје“, перспективе родитеља, покушајте да се спустите на његов ниво.
То значи да пробате да на свет гледате као на нешто ново, што тек треба открити, што је фасцинирајуће, а можда и застрашујуће. То значи да изгубите појам о времену, и да пронађете радозналост. Стручњаци тврде да такав приступ сигурно доводи до бољег односа са дететом, што за последицу има и боље васпитано дете, а и срећније родитеље.
1) БУДИТЕ УЗ ЊЕГА ЧАК И КАД ЈЕ ТЕШКО
Деца воле да смо им близу, чак и кад нас терају од себе. Од нас очекују да останемо прибрани, посебно кад су они узнемирени, или уплашени. Да ли то значи да увек треба да будемо попустљиви? Сигурно да не. Али морамо да прихватимо да су деца понекад добра, а понекад нису. Важно је да знају да су вољена чак и кад раде неке ствари које нам се не допадају.
2) ВИ СТЕ ГАЗДА
Родитељи су понекад збуњени. Малој деци су потребна ограничења, од нас очекују да будемо ауторитативни и да им укажемо када је “доста”. Неки родитељи се плаше да ће се дете наљутити на њих, и раде све како се то не би десило. Али, деца неће моћи да науче како да се изборе са негативним осећањима, ако их ви стално спречавате да их доживе. (више…)
Напишите одговор