Почела нова школска година – да ли ће школе имати капацитета и за нове активности?

Нова школска година почиње данас, а школу уписује 65.000 првака и 760.000 осталих ученика основних и средњих школа.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас поводом почетка нове школске године да је наставницима дата могућност да сопственом креативношћу и уз процену узраста и интереса деце учине програм много квалитетнијим.

Она је казала да су смернице показатељ којим су стручњаци из разних области претпоставили да ће највећи број наставника и деце моћи да нађу пут да остваре не само образовно васпитну функцију, него и безбедност деце и “како да се код њих развије оно што се зове добробит за свако дете”.

“Очекујем да њихова знања буду прожета љубављу и радошћу”, додала је Ђукић Дејановић.

Прва недеља биће тематска

А пре петица, важнији задатак биће да о саосећању, поштовању, солидарности уче од првог часа.
Те смернице ресорно Министартсво упутило је на адресе свих школа.

Ученици од петог до осмог разреда добијају и нову слободну активност – Врлине и вредности као животни компас.

Драгана Ђурић из Националне асоцијације наставника и родитеља Србије оцењује да је тематска недеља добар знак да су доносиоци одлука ставили акценат на васпитну улогу школе.

„Једна тематска недеља не значи ништа. Ово би имало свог смисла уколико постане најава неке тенденције у образовању“, истакла је Ђурићева за РТС.

Више полиције испред школа, посебан опрез због електричних возила

Испред школа и у њиховој околини биће више полиције, најављују у МУП-у. Стручњаци позивају на одговорно понашање свих у саобраћају.

Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја поручује да децу треба подсетити на неке опасне ситуације.

„Питајте како ће се понашати на одређеним тачкама које су критичне на путу до школе. Скрените пажњу деци на електрична возила, која су све више на нашим улицама, а бешумне су, због тога што многа деца више не гледају лево и десно, већ се ослањају на оно што чују, а електрична возила се не чују“, упозорава Окановић.

Да ли ће школе имати довољно капацитета за нове активности

Просветне раднике брине и да ли ће школе имати довољно капацитета за нове активности.
Снежана Романдић из Уније просветних синдиката Србије не зна како ће психолози, који су затрпани послом, обавити додатне часове за пете, шесте, седме и осме разреде.

„Може бити да је боље решење било да су ове радионице које они предвиђају, а које зову врлине, имплементриају у предмете које смо до сада имали“, сматра Романдићева.

Извор: Бета/Зелена учионица