Упис у средњу школу још увек није готов, макар не за оне осмаке који поправљају оцене уочи полагања завршног испита за други уписни круг.
Тест из српског, математике, као и онај са комбинованим питањима из географије, историје, биологије, физике и хемије полагаће у три дана 21, 22. и 23. августа, али претходно они ученици којима недостаје прелазна оцена из појединих предмета мораће да се помуче и на поправним испитима. Због тога полагање поправног испита у основним школама мора бити завршено до 18. августа, истичу из Миниситарства просвете.
– Поправни испити се у основним школама полажу до 18. августа како би осмаци могли да изађу на малу матуру у другом року, која се одржава 21. августа – кажу из Министарства и истичу да средње школе имају веће слободе у одређивању овог датума.
Према досадашњем искуству школа, углавном се из предмета природних наука нађе закључена јединица, а последњих година бележи се да је све више одличних ђака, а све мање ученика који полажу поправне испите.
– Министарство инсистира на објективном и неутралном оцењивању које одговара стеченом знању, а управо због тога је прошле године донет правилник о оцењивању који наставнике на то подсећа. Увођењем концепта велике матуре биће уведена апсолутна објективност и непристрасност и за средњошколце при упису на факултете – истичу из Министарства и додају да не сме бити никаквог поклањања оцена, субјективног оцењивања нити корупције.
Тако иста правила полагања мале матуре остају на снази и овај пут. Ученици ће, као и у при првом кругу, имати на располагању два сата за 20 задатака, а тестовиће се полагати од девет ујутру. Kашњења се неће толерисати, а са собом мали матуранти моћи ће да носе само ђачку књижицу и школски прибор. Мобилни телефони су најстроже забрањени, као и преписивање, наорчито када је ванредном контролом после првог полагања утврђено поклапање одговора, због чега се сумња на то да су се управо таквим триковима служили ђаци у појединим окрузима.
Резултати испита биће објављени најкасније до 26. августа, а за четворогодишње школе потребно је минимум 50 поена остварених на основу успеха из школе и урађеног испита. Након тога следи и трећи и последњи конкурсни круг.
Слободно око 8.000 места
После првог уписног круга одржаног у јулу, било је више од 8.000 непопуњених места, од чега је око 3.000 на трогодишњим и више од 5.000 на четворогодишњим смеровима средњих школа.
Међу њима тешко ће се наћи медицински и економски смерови, гимназије, али и они за фризере, угоститеље и ИТ инжењере, који су већ у првом кругу попуњени.
Извор: Блиц
„Међу њима тешко ће се наћи медицински и економски смерови, гимназије, али и они за фризере, угоститеље и ИТ инжењере, који су већ у првом кругу попуњени.“
Попуњена места у средњој школи за ИТ инжењери?! Ваљда су попуњена места за техничаре ИТ смерова. Инжењери се школују на високим школама струковних студија, на пример Висока пословна школа, … или на одговарајућим факултетима за ИТ смерове.
Новинар који је припремио текст написа „Поједини осмаци пред новим тестом, али овај пут их чекају СТРОЖА ПРАВИЛА“. Приметих да новинар жели да нам каже да му је српски језик слабија страна. Компаратив од строг је строжији па су СТРОЖИЈА ПРАВИЛА, а не строжа правила.
Gospodjo ili gospodine, niste u pravu, nemojte napadati novinare koji su dobro napisali. Radi se o jednosloznom pridevu „strog“ čiji je komparativ „stroži“ a superlativ „najstrozi“.Nadam se samo da niste ucitelj ili učiteljica a da radite sa takvim nepoznavanjem pravopisa maternjeg jezika…