Upis u srednju školu još uvek nije gotov, makar ne za one osmake koji popravljaju ocene uoči polaganja završnog ispita za drugi upisni krug.
Test iz srpskog, matematike, kao i onaj sa kombinovanim pitanjima iz geografije, istorije, biologije, fizike i hemije polagaće u tri dana 21, 22. i 23. avgusta, ali prethodno oni učenici kojima nedostaje prelazna ocena iz pojedinih predmeta moraće da se pomuče i na popravnim ispitima. Zbog toga polaganje popravnog ispita u osnovnim školama mora biti završeno do 18. avgusta, ističu iz Minisitarstva prosvete.
– Popravni ispiti se u osnovnim školama polažu do 18. avgusta kako bi osmaci mogli da izađu na malu maturu u drugom roku, koja se održava 21. avgusta – kažu iz Ministarstva i ističu da srednje škole imaju veće slobode u određivanju ovog datuma.
Prema dosadašnjem iskustvu škola, uglavnom se iz predmeta prirodnih nauka nađe zaključena jedinica, a poslednjih godina beleži se da je sve više odličnih đaka, a sve manje učenika koji polažu popravne ispite.
– Ministarstvo insistira na objektivnom i neutralnom ocenjivanju koje odgovara stečenom znanju, a upravo zbog toga je prošle godine donet pravilnik o ocenjivanju koji nastavnike na to podseća. Uvođenjem koncepta velike mature biće uvedena apsolutna objektivnost i nepristrasnost i za srednjoškolce pri upisu na fakultete – ističu iz Ministarstva i dodaju da ne sme biti nikakvog poklanjanja ocena, subjektivnog ocenjivanja niti korupcije.
Tako ista pravila polaganja male mature ostaju na snazi i ovaj put. Učenici će, kao i u pri prvom krugu, imati na raspolaganju dva sata za 20 zadataka, a testoviće se polagati od devet ujutru. Kašnjenja se neće tolerisati, a sa sobom mali maturanti moći će da nose samo đačku knjižicu i školski pribor. Mobilni telefoni su najstrože zabranjeni, kao i prepisivanje, naorčito kada je vanrednom kontrolom posle prvog polaganja utvrđeno poklapanje odgovora, zbog čega se sumnja na to da su se upravo takvim trikovima služili đaci u pojedinim okruzima.
Rezultati ispita biće objavljeni najkasnije do 26. avgusta, a za četvorogodišnje škole potrebno je minimum 50 poena ostvarenih na osnovu uspeha iz škole i urađenog ispita. Nakon toga sledi i treći i poslednji konkursni krug.
Slobodno oko 8.000 mesta
Posle prvog upisnog kruga održanog u julu, bilo je više od 8.000 nepopunjenih mesta, od čega je oko 3.000 na trogodišnjim i više od 5.000 na četvorogodišnjim smerovima srednjih škola.
Među njima teško će se naći medicinski i ekonomski smerovi, gimnazije, ali i oni za frizere, ugostitelje i IT inženjere, koji su već u prvom krugu popunjeni.
Izvor: Blic
„Među njima teško će se naći medicinski i ekonomski smerovi, gimnazije, ali i oni za frizere, ugostitelje i IT inženjere, koji su već u prvom krugu popunjeni.“
Popunjena mesta u srednjoj školi za IT inženjeri?! Valjda su popunjena mesta za tehničare IT smerova. Inženjeri se školuju na visokim školama strukovnih studija, na primer Visoka poslovna škola, … ili na odgovarajućim fakultetima za IT smerove.
Novinar koji je pripremio tekst napisa „Pojedini osmaci pred novim testom, ali ovaj put ih čekaju STROŽA PRAVILA“. Primetih da novinar želi da nam kaže da mu je srpski jezik slabija strana. Komparativ od strog je strožiji pa su STROŽIJA PRAVILA, a ne stroža pravila.
Gospodjo ili gospodine, niste u pravu, nemojte napadati novinare koji su dobro napisali. Radi se o jednosloznom pridevu „strog“ čiji je komparativ „stroži“ a superlativ „najstrozi“.Nadam se samo da niste ucitelj ili učiteljica a da radite sa takvim nepoznavanjem pravopisa maternjeg jezika…