Тим за праћење и координисање превентивних мера у раду школа (Тим за школе) заседао је јуче у проширеном саставу, уз присуство чланова Кризног штаба: министра просвете Бранка Ружића и епидемиолога Предрага Кона. Одлуку о томе како ће школе радити од понедељка, да ли ће и у којим локалним самоуправама бити промена у режиму рада у односу на ову недељу саопштиће данас, школама и јавности, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, као што то иначе чини петком од почетка школске године. Незванично се сазнаје да се не очекују драстичније промене у односу на моделе по којима су школе радиле у последњих неколико седмица.
Нова идеја о којој размишљају најодговорнији за јавно здравље и образовање је да се евентуално продужи распуст на националном нивоу, у оквиру опших мера превенције ширења заразне болести ковид 19. Али, то не може бити одлука Тима за школе, већ Кризног штаба.
Конкретан предлог како померити или продужити распуст још није упућен Кризном штабу, али није искључено да ће се о тој теми више говорити, можда и донети одлуке на наредној седници овог тела. Званично, ђацима предстоји школским календаром предвиђен дводневни јесењи предах од школских обавеза 11. и 12. новембра, за основце и средњошколце. Државни празник Дан примирја у Првом светском рату обележава се 11. новембра, у четвртак, и нерадни је дан. Спајањем тог празника с викендом који следи школски колективи добили су краћи јесењи распуст. Незванично, идеја је да и три наставна дана која претходе овом празнику буду нерадна, да би ђаци и наставници били ван школа укупно девет дана, од суботе 6. новембра до недеље 14. новембра.
Посебно имајући у виду очување здравља ученика и запослених у безбедном школском окружењу и остваривање права на квалитетно образовање Тим за школе не одступа од намере да се уз важеће мере непосредна настава, као најквалитетнији и најпожељнији модел, што дуже одржи где год је то могуће на основу епидемијских показатеља. Дилема да ли је неопходно да ђаци и просветни радници у предстојећем периоду пређу на онлајн наставу, када и на ком нивоу предуниверзитетског школства, није сасвим разрешена. Међутим, сва је прилика, њено разрешење усмерено је ка ономе што министар просвете упорно напомиње: да без ванредне ситуације није реално да предшколски систем и први циклус основног образовања функционишу само на даљину.
Лончар: Продужићемо распуст и прекинути ланац преноса вируса
Панчево – Министар здравља Златибор Лончар изјавио је јуче да ће јесењи распуст у школама бити продужен, чиме ће се прекинути ланац преноса вируса корона у образовним установама.
„Деца треба да имају распуст три дана, плус викенд, али спојићемо ту недељу највероватније и то ће бити укупно девет дана”, рекао је Лончар одговарајући на питања новинара у Панчеву.
Навео је, како преноси Танјуг, да се то радило и раније да се прекине ланац сезонског грипа и да је то тада давало резултате, те изразио наду да ће тако бити и сада.
Министар је рекао и да ће се ситуација пратити у сваком одељењу у школама и да ће се у зависности од тога поступати, те да ће то одељење прелазити у други режим рада, онлајн или на неки други начин.
Миленија Симић-Миладиновић
Извор: Политика
Dok se oni dogovore… imaćemo situaciju kao februara- marta 2020 gde je 90 % ucenika bilo odsutno zbog nekog virusa a bogami i nasrtavnika.Da li su podaci o broju obolelih ucenika i nastavnika koje oni iznose tačna, veoma je upitno. S ta više skandalozno.
Kaledar ne treba menjati. Prvo sve drugo zatvorite. Idealna prilika za punoletstva, treninge, putovanja… Bice vise zarazavanja nego do sada.
Deca su se tek uhodala. Sada raspust, nema koristi.
Imaćemo situaciju kao prošle godine. Dali su samo jedan dan praznika.
Ово је требало урадити раније када је зараза била на врхунцу. Поред тога потребно је да држава контролише мере које доноси и то ЈЕДНАКО према свима. Ако деца иду у изолацији онда треба да се то поштује. Овако оду н аонлајн наставу, а онда већина нити прати градиво нити поштује мере заштите.
Није све што нам је дато као слободан избор на наше добро.