Понашања тинејџера која родитељи РЕДОВНО кажњавају, а заправо су знакови ЗДРАВОГ развоја

Foto: Canva

Родили смо их, нунали, хранили, будили се ноћу да их утешимо. Видали ране, тешили, водили на рођендане, помагали око домаћих. Списак без краја. А они, сад кад су тинејџери, имају смелости да ”дигну нос”, лупе вратима, кажу ”нећу”, па чак и ”мрзим те”?

Звучаће невероватно, можда чак и неправедно, али ако сте родитељ тинејџера, морате понекад да преиспитате и своја очекивања која имате од детета које пролази кроз велике промене.

Јер, веровали или не, већина понашања која вас нервирају, промене расположења, одлагање обавеза, дрско одговарање, знакови су НОРМАЛНОГ развоја. Ваш тинејџер не покушава да вас изнервира. Иако ви то не видите, на његовом мозгу стоји знак ”радови у току”.

Ево која су то понашања нормална за једног тинејџера, а ми их кажњавамо:

1. Тај ”дрски став”

Изгледа као: Драматичност, дрскост, сарказам.

Мозак вашег тинејџера још се емоционално развија, а у периоду од 10. до 19. године њихова осећања јача су од способности да њима управљају.

Много ефикасније од кажњавања је да останете смирени (посебно када ваше дете то није), да му помогнете да изговори то што га мучи и да покажете како се фрустрација каналише.

2. Не уради ништа по кући, док му не поновите 87 пута

Изгледа као: Игнорисање обавеза, лењост, прокрастинација.

А заправо се извршне функције у мозгу још развијају. То учење како да планирају, поставе приоритете и реализују испланирано траје и након 25. године.

Много ефикасније од казне је да задатке које имате за свог тинејџера поделите на више мањих, користите чек листе или подсетнике и да рутине градите СА њима, а не за њих.

3. Свађа се око свега

Изгледа као: Непоштовање, незахвалност, пркос.

А у питању је њихово критичко размишљање и формирање идентитета у комбинацији са јаким емоцијама.

Много ефијкасније од казне јесте да их упитате да објасне своју стране приче у датој ситуацији, то САСЛУШАТЕ, па тек онда објасните ви своју. У свему томе важно је да останете смирани и доследни.

4. Понашају се потпуно себично

Изгледа као: Мањак емпатије, грубост.

Тек после 13. године мозак детета ПОЧИЊЕ да разуме свет изван свог личног искуства и погледа. И врло је могуће да неке ствари схвате погрешно.

Много ефикасније од казне је отворен разговор и трудите се да приметите сваки пут кад покаже великодушност и емпатију.

5. Доношење лоших, погрешних одлука

Изгледа као: Импулсивност, ризично понашање, сваљивање кривице на друге.

А заправо су процена ризика и контрола импулса још недовољно развијени.

Много ефикасније од казне је да покушате да о потенцијалним исходима неке одлуке разговарате раније, али и да им дозволите да доносе мале одлуке, јер вежба гради веђтину. Такође, деца која имају право да код куће кажу ”не”, лакше ће то право искористити кад им ван куће неко понуди нешто лоше.

6. Искључе се кад им причате

Изгледа као: да вас игноришу, не интересује их шта имате да кажете.

Али се ради о когнитивној преоптерећености. Између 12. и 18. године њихови мозгови се брзо и лако напуне стресом емоцијама или једноставно великим бројем информација одједном.

Много ефикасније од кажњавања је да покушате да оно што желите да кажете буде кратко и јасно и да подстакнете комуникацију уместо да просто захтевате да будете саслушани.

7. Соба им личи на брлог

Изгледа као: аљкавост, непоштовање труда који улажете да стан буде чист

А у ствари је знак растуће потребе за независношћу. У узрасту од 11. до 19. тинејџери јасно стављају до знања да им је приоритет лични комфор у односу на праћење стандарда које су наметнули родитељи. Нарочито када се ради о њиховом личном простору.

Ефикасније од казне је да објасните своја очекивања када је реч о хигијени заједничког простора, а да поштујете њихов простор док истовремено дајете пример уредности. Тај пример ће се једног дана (можда не тако брзо) примити попут пелцера.