– Onaj ko je spreman da nešto dobije, mora biti spreman da nešto izgubi – kaže za Danas Srđan Slović, predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, odgovarajući na pitanje da li očekuje represivne mere prema zaposlenima u školama koji budu učestvovali u štrajku 16. septembra.
Sva četiri reprezentativna sindikata obrazovanja su, podsetimo, donela odluku o jednodnevnoj obustavi rada, što znači da tog dana neće biti nastave u školama.
S druge strane, potpuni prekid rada kada je reč o prosveti Zakon o štrajku ne prepoznaje, već predviđa štrajk sa skraćenim časovima na 30 minuta.
– Zakon o štrajku ne samo da je represivan nego i ugrožava osnovna ljudska prava radnika. Taj zakon očigledno pokazuje da vlastima nije bitna obrazovna i vaspitna uloga škole, nego isključivo uloga bebi sitera i dadilja za decu. – komentariše Danilo Gligorić, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS).
On kaže da taj zakon ukida štrajk kao oblik legitimne borbe i zloupotrebljava zakon u smislu pretnje radnicima represivnim merama.
– Da li će se oduzeti dnevnica za „potpunu obustavu rada“ isključivo odlučuju oni kod kojih je „i nož i pogača“, tj. Ministarstvio finansija i Vlada, te oni i snose odgovornost za eventualne represalije prema radnicima u pravom, istinskom štrajku, koga sada zovemo „potpuna obustava rada“. – ističe Gligorić.
Za Slovića dileme nema:
– Ako budemo jedinstveni i energični nećemo izgubiti, a ako budemo pokazali slabost nema šta da tražimo. Dugo sam u sindikatu i sećam se primera da smo i po dve nedelje obustavljali rad pa nikom ništa nije bilo odbijeno od plate. Kroz razgovor sa ljudima se pitanje mogućnih posledica ne postavlja. Oseća se energija i nezadovoljstvo što se potpisano ne poštuje, tako da sam optimista kada je reč o uspehu najavljenog štrajka – ističe Slović.
A kakve posledice mogu da budu po zaposlene koji se 16. septembra ne budu pojavili na nastavi?
Zakoni o osnovnoj i srednjoj školi predviđaju da nastavnici ostvaruju pravo na štrajk, pod uslovom da obezbede minimum procesa rada škole, što je izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta. Ukoliko to ne učine direktor škole pokreće disciplinski postupak, a nastavniku se izriče se mera prestanka radnog odnosa.
„Prosvetnim radnicima je poslodavac direktor škole i on je taj koji bi morao da sprovede tu odredbu, ne ni ministar, ni Vučić, ni školska uprava, već isključivo direktor. Ako neki od njih misli kako je on i njegova fotelja važniji od svih kolega kojima rukovodi, neka slobodno podeli otkaze.“, prokomentarisao je Milan Jevtić, sindikalista iz Kragujevca moguće posledice po zaposlene u školama koji budu obustavili rad.
Jevtić za Danas podseća da su prosvetni radnici više puta do sada obustavljali rad na jedan dan – i kada je prebijen nastavnik u Bačkoj Palanci, i kada je profesorki engleskog u Trsteniku izvučena stolica…
– Nije bilo nikakvih sankcija zato što i država oseća da bi bilo kakve represivne mere bile kontraprodutivne, iz razloga što i ona zna koliko smo u pravu – smatra Jevtić.
Kada je reč o eventualnom odbijanju dnevnice on kaže da to ne može da uradi direktor škole već Ministarstvo najpre treba da traži i dobije spisak ljudi koji su bili u štrajku, ali da ni to nije jednostavno.
– Ukoliko direktor odbije dnevnicu on time krši zakon. Najlogičnije bi bilo da se po završetku štrajka sindikati i Vlada nagode, da sastavni deo sporazuma bude i klauzula da se prema štrajkačima neće preduzimati nikakve mere i da se časovi nadoknade – kaže Jevtić.
On za Danas objašnjava da je sadašnje zakonsko rešenje obesmišljavanje štrajka.
– Jedini pravi štrajk je vraćanje dece kući, a zaposleni da dođu u školu, sednu i kažu: danas nastave neće biti – ističe Jevtić.
Ceo tekst: Danas
Nezakonito je i ubistvo 10 dece, napad na nastavnika klupom, ranjavanje nastavnika… Pa nipta. Koga briga za to.
Nadoknada časova izgubljenih zbog štrajka nije predviđena,jer,kao da ga nije ni bilo.A i zbog preopterećenja učenika.2015.god.potpisala sam da ne želim da nadoknađujem te časove i jedina bila sa umanjenom platom.Ostali tobože nadoknadili,upisivali u posebne dnevnike evidencije,i vraćen im deo plate.Tako se to radi u zemlji Srbiji.Ko uopšte razmišlja o učenicima?
Ne brinite. Ovaj štrajk je iz SNS kuhinje. Mi kao štrajkujemo, oni nam kao ispunjavaju zahteve. Posle toga RTS pljuje po nama i velica vlast.