Од првих година живота деце, њихови родитељи и блиски људи воле да их пореде. А поредећи их, врло ће често рећи „а, па добро, он је дечак, они спорије сазревају од девојчица“.
Е па, наука се сложила. Према студији коју је спровео Универзитет Оксфорд, сазревање људског мозга мери се продуженим развојем структуралних и функционалних веза, а овај процес траје и у одраслом добу. Циљ истраживања био је да открију које наше карактеристике се трансформишу како одрастамо, а које остају непромењене. Откривено је да женски мозак успоставља везе и сазрева брже него мушки.
Студија је обухватила 121 особу старости између 4 и 40 година, а алат који је коришћен мерио је мозак у различитим регијама, да би открио како оне комуницирају међусобно. Током истраживања, тим научника пратио је и промене у различитим функцијама, узимајући притом у обзир и старост и пол испитаника.
Резултати овог експеримента открили су нам да, иако мушки и женски мозак на крају развијају исте способности за функционисање у свакодневном животу, мушкарци дефинитивно показују благо кашњење у односу на жене, када је реч о развоју функционалних веза. Али, ако ћемо да будемо искрени и откријемо све резултате истраживања онда је ред и да кажемо – те везе код жена показују тенденцију ранијег „пропадања“.
Женски мозак је ефикаснији
И ако вам ово откриће није довољно, ево још једног које потврђује већу ефикасност женског мозга. Eduardo Calixto, професор психологије и фармакологије на Медицинском факултету UNAM, у недавно објављеном раду објаснио је да, иако мушкарци имају већи мозак него жене, женски је показао већу ефикасност. То подразумева бољу меморију, више неуронских веза и детаљнију перцепцију боја и укуса. Све је то, каже Calixto резултат деловања хормона.
Захваљујући открићима науке, сада са великом поузданошћу можемо рећи да мушки и женски мозак функционишу другачије, што објашњава варијације у понашању и степену емоционалне зрелости.
Дакле, ако сте икада сумњали у то да мушкарци нису зрели колико и жене, сада је све јасно. МАда, ако ћемо право, за то нам студија и није била потребна.
Напишите одговор