Pravi trenutak da nabavite lektiru je SAD – popust traje pet dana!

Ako ste u potrazi za knjigama koje će starijim osnovcima pomoći da se pripreme za novu školsku godinu, predlažemo vam da odaberete neko od dela koja su uvrštena u lektiru, među kojima su i knjige u izdanju Kreativnog centra.

U nedelji koja je pred nama sedam odličnih izdanja koja se nalaze u izboru lektire za osnovnu školu biće na popustu od 25%! Akcija važi do nedelje, 10. jula, samo na sajtu www.kreativnicentar.rs i u Klub knjižarama Kreativni centar

U okviru dopunskog izbora lektire za peti razred nalaze se dve izuzetne zbirke priča Dejana Aleksića – Muzika traži uši i Koga se tiče kako žive priče. Obe knjige dobile su brojne nagrade. Muzika traži uši se posebno pamti po duhovitosti i dosetljivosti pripovedača. Događaji u ovim pričama su vrlo dramatični: jednogrbe kamile boluju od viška svraba pa ih svrbe dve grbe, a pećinski dečak plače zato što još nije izmišljena televizija. Junaci ovih priča razmišljaju o svojoj manjosti i većosti i o tome kako da pojedu ručak od reči. Povrh svega, redovno peru uši da Muzika ne bi napustila ovaj svet. Koga se tiče kako žive priče govori o tajnom životu koji vode priče nakon što zatvorimo korice neke knjige. To najbolje zna pisac, kome priče nikako nisu dale mira. Te su se žalile na svoje junake, te na svoj početak ili na kraj, jedna priča bila je užasno razmažena, a druga je čak pobegla iz knjige… 

Šestacima je namenjen roman Moj deka je bio trešnja, savremene italijanske spisateljice Anđele Naneti. Kroz priču o osećajnom i pametnom dečaku Toninu saznajemo mnogo o lepoti trenutaka provedenih sa bakama i dekama, o tome koliko je važno čuvati uspomene, o prirodi i povezanosti čoveka s njom. Za ovu knjigu su članovi jednog dečjeg žirija rekli da „nije kao druge – to je posebna knjiga…“ U okviru dopunskog izbora lektire za šesti razred deci je ponuđen izuzetno duhovit roman Jasminke Petrović Ovo je najstrašniji dan u mom životu, vrlo dinamična, originalna i savremena priča. A evo i najbolje preporuke: „Odličan prikaz ranog tinejdžerskog života. Nevolje sa školom, porodicom, prijateljima i simpatijom prikazane su na pravi način – kratko, efektno i duhovito“ (Pavle Pavičić, 14 godina).

U sedmom razredu čita se knjiga Cipela na kraju sveta Dejana Aleksića, o Skitnici koji je nabasao na jednu napuštenu cipelu. On je voleo da ide bos, pa mu cipela nije bila od koristi, ali pošto je putovao svetom i bio vrlo vešt u smišljanju priča, odmah je shvatio da ta cipela krije neku neobičnu dogodovštinu. Još kad je iz cipelskog mraka iščeprkao ceduljicu na kojoj je pisalo: „Onaj ko me odnese mom vlasniku postaće bogat“, bio je uveren da je ta neispričana priča neverovatno zanimljiva, s mnogo neobičnih junaka i uzbudljivih preokreta. Kao dopunska lektira za sedmi razred predložen je najnagrađivaniji roman za tinejdžere u 2015. godini – Leto kada sam naučila da letim Jasminke Petrović, po kome je snimljen i istoimeni film. Knjiga govori o devojčici Sofiji koja odlazi sa bakom na more, na ostrvo Hvar, gde ne poznaje nikoga, ne razume reči ni običaje, pa ni zašto njena baka plače pri susretu sa sestrom. Zbog svega toga letovanje počinje da liči na košmar. Glavna junakinja se povlači u knjige, muziku i sanjarenje, u nadi da će joj tako brže proći vreme.

U dopunskom izboru lektire za osmi razred nalazi se roman Dečko koji nije bio iz Liverpula, portugalskog autora Kaja Ritera. Glavni junak je petnaestogodišnji Marsel. On ima divne roditelje koje obožava, brata i sestru od kojih se ne razdvaja, drugaricu iz odeljenja koju voli i pisanje bez kojeg ne može. Ali jedan čas biologije i Mendelovi zakoni nasleđivanja uneće nemir u njegov život, kada shvati da su svi u njegovoj porodici plavooki a jedino on ima smeđe oči. Da li mu je njegov voljeni tata, koji mu je preneo strast prema „Bitlsima“, zaista pravi otac? S kojom istinom Marselo treba da se suoči? I kako? Na koji način će mu pesme četvorice momaka iz Liverpula u tome pomoći? Marselo je svestan da će sa svim što mu se dešava morati da se izbori sam.