Priprema za pisanje – igre i vežbe

Pre polaska u školu, dete ne mora da zna da piše, ali uz malo podrške moći će (i trebalo bi) da usvoji osnovne pripremne veštine.

Foto: Canva

Sa svojim detetom proučite pisanje, kao i crteže, i potražite crtice koje liče na prava slova.

,,Je li to U? Jako liči“.

,,Što ovde imaš mnogo slova O“!

,,Vidim da je ovo jedno slovo P“.

Dete ne vidi često kako odrasli pišu, ali postoje prilike kada svi uzmu olovke u ruku. Verovatno je najčešće kada sastavljaju spiskove za kupovinu, popunjavanje nekih obrazaca… U tim prilikama i dete može da piše.

Predškolcima je teško da povežu tačke da bi dobili veliku sliku, ali će se snaći sa brojevima 1-10, pogotovo ako ih po redu ispišemo na vrhu papira.

Desetine tačaka je dovoljno da se nacrta papirni zmaj, šolja ili šerpa. I slova se mogu dobiti povezivanjem tačaka. Tada nema potrebe numerisati tačke; jednostavnim strelicama obeležite u kom pravcu da vuče olovku.

Lavirint

Nacrtajte detetu jednostavan lavirint, sa nekoliko ukrštenih linija od kojih svaki ima balon na kraju. Dete treba da oboji balon i istom bojom oboji pripadajući kanap.

Potraži i pronađi

Kažite detetu da traži slova u svojim škrabotinama. U početku će mu biti potrebna pomoć ali će uskoro naučiti da primeti najuočljivije. Kada je to savladalo, počeće da ispisuje ova slova. Kada nauči slova koje je samo kreirao, pitaće vas za nova slova. Pokažite mu jedno slovo. Ovako ćete mu proširiti repertoar. Ne obraćajte pažnju da li lepo piše slova. Za sada je bitno da shvati i zavoli pisanje.

Pisanje i pravopis

Kada dete već zna da piše slova, pokušajte da pročitate njegove reči.

Zzzzzzzzzzz – to mi liči na zujanje pčela.

Nnnnmp – ova reč ti se teško izgovara.

Tu – bravo, napisao si pravu reč!

Kada shvati da ume da napiše i prave reči, možda će hteti još.

Pokažite mu ostala slova koja još ne zna i pomozite mu u pravopisu ako želi. Traži li da i dalje žvrlja, i to je u redu.

Cilj igre je da poželi da piše, a ne da nauči.

Da bi dete umelo lepo da piše, mora biti vešto i sa olovkom. Ne samo što linije moraju biti na pravom mestu, već i po određenom redu. Postoje mnoge aktivnosti koje uvežbavaju ovu veštinu.

Bojanke daju priliku za vežbu vođenja olovke, i dovoljno su jeftine da ih dete kupi od svoje ušteđevine. Drvenim bojicama i tankim flomasterima se lakše boji nego voštanim ili vodenim bojama.

Kopiranje je odlična vežba za kontrolu olovke. Slike koje dete kopira treba da budu jednostavne.

A šta bi bilo bolje za kopiranje nego slova?

Deca vole da napišu svoje ime na crtežu. Ako im roditelji napišu ime na radove, i dete će hteti da se potpiše.

Dete treba da nauči i da uoči detalje – tražeći sledeći broj ili sledeću stranicu podstičete dete da pazi na pojedinosti.

Deca koja imaju veštiju ruku najlakše nauče da pišu. Vežba je od ogromne pomoći.

Dete koje zna koje je koje slovo i prepoznaje ih kada krene u školu, ima veliku prednost u pisanju i čitanju.

Autor: Bojana Pešić, pedagoški savetnik i profesor razredne nastave iz Niša