Profesor epidemiologije: Virus je samo „napravio pauzu”

Broj obolelih je gotovo četiri puta veći od 132.860 koliko je zvanično prijavljeno, a prerano je za zaključak da smo s gripom za ovu sezonu završili, tvrdi dr Branislav Tiodorović, profesor epidemiologije na niškom Medicinskom fakultetu


Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, od oktobra prošle godine do 3. februara 2017. u Srbiji je od gripa obolelo 132.860 građana, što je više nego u istom periodu prošle sezone.
U poređenju sa prethodnom nedeljom, broj prijavljenih slučajeva opada, pa su posete pacijentima u mnogim bolnicama i kliničkim centrima ponovo dozvoljene. Takođe, odjavljene su epidemije lokalnog tipa u Omoljici, mačvanskom okrugu i Beogradu.
Na osnovu statistike moglo bi se zaključiti da je grip u povlačenju. Ali, stručnjaci ne misle tako.
Profesor epidemiologije na niškom Medicinskom fakultetu, dr Branislav Tiodorović kaže da sa gripom, ove sezone, nažalost još nismo završili.
– Virus je samo „napravio pauzu”, a otopljavanje i poboljšanje vremenskih prilika stvara pogodne uslove za njegovo širenje. Broj stvarno obolelih je najmanje dva puta veći od onog prikazanog u statistici. Tvrdim da je grip pogodio 500.000 građana. Lekaru se ne obraća dve trećine obolelih, pogotovu među radno aktivnim stanovništvom i mlađim osobama, koji su ga preboleli „na nogama” ili u kućnim uslovima – kaže dr Tiodorović.
Prema njegovim predviđanjima, nakon raspusta, kada se deca vrate u školske klupe, doći će do ponovnog porasta broja obolelih od respiratornih infekcija.
Novi talas gripa nastupiće krajem februara, a kada će konačno „položiti oružje” teško je predvideti – napominje naš sagovornik i dodaje da ne treba očekivati da će biti gore od onog što smo prošli u decembru prošle i u januaru ove godine.
Najviše obolelih i dalje je među decom do četvrte i kod osnovaca do 14 godine, što ne čudi, jer se u tom životnom dobu pomoć lekara traži za svaku temperaturu i infekciju.
Dr Tiodorović naglašava da radno aktivni deo stanovništva u ovakvim statistikama ostaje „ispod radara”, jer se zbog gripa i respiratornih infekcija uglavnom ne obraćaju lekaru, što je uslov da budu upisani u zvanične podatke o broju obolelih.
Do sada je zabeležno 18 smrtnih ishoda kao posledica gripa, uglavnom kod osoba koje su već imale neko hronično oboljenje, sa izuzetkom tridesetogodišnjakinje iz Niša. Preminuli nisu bili prethodno vakcinisani protiv gripa, dok je za devet osoba vakcinalni status nepoznat.
– I jedan osoba umrla od gripa je mnogo, a kamoli 18. Ove sezone konačno smo imali više vakcinisanih hroničnih bolesnika nego u proteklih četiri, pet godina. To je dobar znak da su ljudi počeli ponovo da veruju u vakcinu protiv gripa, ali očigledno još nije dovoljno. Takođe pedijatar mora da predloži vakcinu i deci koja su astmatičari ili boluju od dijabetesa koji se javlja u ranoj mladosti, što se radi u razvijenim državama, poput Švedske, Norveške , Australije ili SAD – kaže dr Branislav Tiodorović.

Autor: Olivera Popović
Izvor: Politika

 
1