Grupa nastavnika i istraživača Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu uputila je otvoreno pismo ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović, jer su, kako kažu, zabrinuti zbog stanja u kom se obrazovanje nalazi već duži period.
Njihovo obraćanje ministarki prenosimo u celosti.
„Obraćamo vam se kao grupa nastavnika i istraživača Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji se dugi niz godina bave obrazovanjem i koji su veoma zabrinuti zbog stanja u kome se ono nalazi već duži period, a pogotovo od trenutka kada su počeli studentski protesti. Apelujemo da uvažite trenutne političke događaje u zemlji, i da stavite sistematsko bavljenje svojim resorom ispred političkih interesa vlasti koje trenutno jedino zastupate. Pretnje otkazima, umanjenjem plata, kao i slanje prosvetnih inspektora u škole, u kojima posle dužeg vremena postoji zajedništvo roditelja i nastavnika, vidimo kao izraz pritiska i nespremnosti da se sagledaju okolnosti koje su dovele do protesta studenata i prosvetnih radnika.
Prosvetni radnici su istrajavanjem u protestima, uprkos obećanom povećanju plata, jasno pokazali da su protesti način da se ukaže na goruće probleme u obrazovanju i društvu, koji se duže od decenije prenebregavaju. Te probleme kao svoje doživljavaju i roditelji, i zato su spremni da ne šalju svoju decu u škole i da na taj način podrže njihove nastavnike.
Lista problema u obrazovanju je dugačka, te ćemo se kratko osvrnuti samo na najkrupnije.
Preobimni i zastareli školski programi i insistiranje na administriranju nastave umesto na njenom kvalitetu učenike stavljaju u drugi plan, a njihove nastavnike teraju da prebrzo “prelaze” gradivo, čime se onemogućava smisleno učenje.
Učenicima je škola organizovana na ovaj način nezanimljiva, a roditelji znatan deo svog vremena posvećuju podučavanju ili plaćaju privatne časove jer nastavnici ne stižu da svoj posao obave na času uprkos velikom broju časova. Ovakvim stanjem u prosveti su najviše pogođeni učenici iz najnižih ekonomskih slojeva čiji roditelji nemaju sredstva da finansiraju privatne časove niti kompetencije da pomognu svojoj deci. Ovim se produbljuju razlike u društvu, uprkos proklamovanju inkluzivnosti i jednakih prilika za učenje u zakonskim aktima.
Škole i fakulteti su izuzetno loše opremljeni kako u pogledu učila, tako i u pogledu higijenskih uslova i uslova za boravak u tim ustanovama. Politizacija upravljanja školama i fakultetima narušava demokratičnost procesa obrazovanja i nipodaštava učesnike u njemu čineći ovaj kontekst koruptivnim, kao i ostale delatnosti u zemlji.
Nedonošenje zakona o finansiranju visokog obrazovanja, neprestani ataci na njegovu autonomiju, prenebregavanje odluka akreditacioniih tela za dozvolu rada visokoškolskim ustanovama, kao i nedavne inicijative za otvaranjem neproverenih franšiza stranih univerziteta jasno ukazuju da je visoko obrazovanje od strane Ministarstva i Vlade opaženo kao neprijateljsko i nepotrebno.
Imajući u vidu da ste sprovođenjem odluke Vlade skratili prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama i time narušili predvidljivost obrazovnog procesa po drugi put, smatramo ciničnim predstavljanje štrajka kao kršenja učeničkog prava na obrazovanje i pozivanje na zakon. Dodatno je poražavajuće što Ministarstvo umesto da jača kolektive i neguje saradničke odnose zloupotrebljava direktore škola i inspektore stavljajući ih u ulogu dželata i dovodeći ih u konflikt sa nastavnicima od kojih očekuje ćutanje i nekritičku poslušnost.
Ovim postupcima Ministarstvo nastoji da širi strah među zaposlenim u školama, dovodeći do podela i konflikata koji dalje urušavaju obrazovanje. Kreirajući atmosferu straha i nepoverenja u školama, Ministarstvo učenike stavlja u drugi plan i negativno utiče na njihovu motivisanost za učenje. Obrazovne institucije treba da budu mesto učenja i kritičkog razmatranja stvarnosti.
Nadamo se da će ovaj apel, za razliku od svih prethodnih sličnih inicijativa, naići na Vaš odziv kao i da ćete realno sagledati situaciju u obrazovanju, a kao član Vlade početi da zastupate interese učesnika u njemu i time omogućiti progres ovog društva. Ukoliko na ovo niste spremni pozivamo vas da podnesete ostavku!“
Napišite odgovor