Profesori BU zatražili od Ministarstva prosvete da se izjasni – jesu li deca i zaposleni BEZBEDNI u školama? Odgovor nisu dobili

Foto: RTV, Screenshot

Inicijativa Pobunjeni univerzitet, koji broji više od 2200 profesora Beogradskog univerziteta, obratila se Ministarstvu prosvete, sa jednim, vrlo jednostavnim pitanjem koje ovih dana muči većinu roditelja i nastavnika u Srbiji – da li je deci i zaposlenima u obrazovnom sistemu garantovana bezbednost, onako kako zakon to nalaže?

Oni su, u svom dopisu upućenom Ministarstvu prosvete 26. marta, podsetili na odluku koju je pomenuto ministarstvo donelo, o ranijem  završetku prvog polugodišta, a uz obrazloženje da je to „u  cilju očuvanja nastavnog procesa, kao i interesa i prava učenika na obrazovanje“. Odluku je pratilo i usmeno objašnjenje ministarke Slavice Đukić Dejanović da je „bezbednost dece, kvalitet obrazovanja i vaspitnih poruka narušen“.

”Stanje u prosveti i društvu se u međuvremenu samo zaoštrilo: Ministarstvo prosvete  na različite – ne uvek pravno utemeljene načine – vrši pritisak na nastavnike i  direktore osnovnih i srednjih škola da prekinu obustavu nastave, produbljuju se  podele kako između nastavnika, tako i između učenika i roditelja, raste tenzija i  zaoštravaju se konflikti.” – naveli su profesori Pobunjenog univerziteta u svom obraćanju Ministarstvu prosvete. 

S obzirom na to, mnogi zaposleni u školama i ostali članovi školske zajednice opravdano su, stoji u dopisu, zabrinuti za bezbednost učenika i nastavnika u školama i na putu do/od škole.

Stoga, smatraju profesori, neophodno je da se Ministarstvo prosvete izjasni povodom pitanja bezbednosti učenika i zaposlenih u školama na jedan od sledeća dva načina: 

• da uz punu odgovornost garantuje bezbednost aktera školskog života, i to uz ubedljivo obrazloženje zašto je bezbednosna situacija sada bolja nego što je  bila u decembru; 

ili 

• da obavesti javnost o tome da ne može da garantuje odgovarajući nivo bezbednosti učenika i zaposlenih u školama.  

”Ministarstvo će znati da li mu je za informisani odgovor na ovaj upit potrebno da se konsultuje sa Vladom u ostavci (na čiji zahtev je u decembru donelo odluku o skraćenju prvog polugodišta) i/ili sa službama zaduženim za bezbednost u društvu. U svakom slučaju, mi očekujemo da bezbednost učenika i zaposlenih u školama garantuje upravo Ministarstvo prosvete, jer je ono nadležno za rad škola i jer je ono to koje je u decembru donelo odluku o prekidu polugodišta iz bezbednosnih razloga.” – navodi se u dopisu Pobunjenog univerziteta.  

Ukoliko Ministarstvo hitno, a najduže u roku od tri radna dana, ne pošalje pisano obaveštenje školama u kome garantuje bezbednost u tim ustanovama i na putu od/do njih, ne treba očekivati od nastavnika i direktora da preuzimaju i snose odgovornost za bezbednost učenika odnosno zaposlenih u školi, smatraju profesori Pobunjenog univerziteta.

Odgovor na pitanje jesu li deca i nastavnici u školama danas bezbedni, od Ministarstva prosvete nije stigao, kao ni bilo kakva garancija bezbednosti za decu i zaposlene u školama.