Професори БУ затражили од Министарства просвете да се изјасни – јесу ли деца и запослени БЕЗБЕДНИ у школaма? Одговор нису добили

Foto: RTV, Screenshot

Иницијатива Побуњени универзитет, који броји више од 2200 професора Београдског универзитета, обратила се Министарству просвете, са једним, врло једноставним питањем које ових дана мучи већину родитеља и наставника у Србији – да ли је деци и запосленима у образовном систему гарантована безбедност, онако како закон то налаже?

Они су, у свом допису упућеном Министарству просвете 26. марта, подсетили на одлуку коју је поменуто министарство донело, о ранијем  завршетку првог полугодишта, а уз образложење да је то „у  циљу очувања наставног процеса, као и интереса и права ученика на образовање“. Одлуку је пратило и усмено објашњење министарке Славице Ђукић Дејановић да је „безбедност деце, квалитет образовања и васпитних порука нарушен“.

”Стање у просвети и друштву се у међувремену само заоштрило: Министарство просвете  на различите – не увек правно утемељене начине – врши притисак на наставнике и  директоре основних и средњих школа да прекину обуставу наставе, продубљују се  поделе како између наставника, тако и између ученика и родитеља, расте тензија и  заоштравају се конфликти.” – навели су професори Побуњеног универзитета у свом обраћању Министарству просвете. 

С обзиром на то, многи запослени у школама и остали чланови школске заједнице оправдано су, стоји у допису, забринути за безбедност ученика и наставника у школама и на путу до/од школе.

Стога, сматрају професори, неопходно је да се Министарство просвете изјасни поводом питања безбедности ученика и запослених у школама на један од следећа два начина: 

• да уз пуну одговорност гарантује безбедност актера школског живота, и то уз убедљиво образложење зашто је безбедносна ситуација сада боља него што је  била у децембру; 

или 

• да обавести јавност о томе да не може да гарантује одговарајући ниво безбедности ученика и запослених у школама.  

”Министарство ће знати да ли му је за информисани одговор на овај упит потребно да се консултује са Владом у оставци (на чији захтев је у децембру донело одлуку о скраћењу првог полугодишта) и/или са службама задуженим за безбедност у друштву. У сваком случају, ми очекујемо да безбедност ученика и запослених у школама гарантује управо Министарство просвете, јер је оно надлежно за рад школа и јер је оно то које је у децембру донело одлуку о прекиду полугодишта из безбедносних разлога.” – наводи се у допису Побуњеног универзитета.  

Уколико Министарство хитно, а најдуже у року од три радна дана, не пошаље писано обавештење школама у коме гарантује безбедност у тим установама и на путу од/до њих, не треба очекивати од наставника и директора да преузимају и сносе одговорност за безбедност ученика односно запослених у школи, сматрају професори Побуњеног универзитета.

Одговор на питање јесу ли деца и наставници у школама данас безбедни, од Министарства просвете није стигао, као ни било каква гаранција безбедности за децу и запослене у школама.