Достављачу хране се нуди зарада од 1.000 евра. Почетник у пекари може да рачуна на обуку и 70.000 динара месечно, а 10.000 више ако прихвати да ради у ноћној смени.
Дневна смена у пекари тако премашује просек плата у просвети, а ноћна бежи просеку у здравству и социјали. Неравнотежу на тржишту рада, по мишљењу агенција која се баве запошљавањем, регулисаће увоз радне снаге. Дотад ће многи маштати о преквалификацији.
Како пишу Новости, према званичној статистици, просечна плата у јуну је била 74.300 динара, што је за 13,5 одсто више у односу на прву половину прошле године. Поједине делатности расле су брже. У информисању и комуникацији, просек је скочио за трећину и сада износи 181.676 динара. У ове делатности спада и рачунарско програмирање, које је повећало примања за 36 одсто и сада обезбеђује плату од 241.533 динара. Коцкање и клађење доноси за петину више новца, 63.671, а услуге у управљању отпадом за 28 одсто већу зараду и просек од 66.461 динара. С друге стране, образовање, здравство и социјала напредују спорије од просека – седам и 7,6 одсто.
Проблем је у томе што је неквалификованих радника и оних који желе те послове да раде – мање, док је образованог кадра више и плате мање расту.
– Плате су у последње време значајно скочиле виљушкарима, производним радницима, бурек мајсторима и месарима. Образовање се тражи за друге позиције, али тог кадра је више и плате мање расту. Неквалификованима се зараде данас брже увећавају. – пишу Новости.
Напишите одговор