„Prosečna plata nastavnika je za 9,1% niža od prosečne plate u Srbiji. Po tome smo jedinstveni u Evropi“

Redovna 115. sednica Socijalno-ekonomskog saveta održana je danas u Palati Srbija, u Beogradu, a zaključak je da je neophodno izraditi dugoročnu strategiju materijalnog položaja zaposlenih u prosveti u Srbiji.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković rekao je da je na sednici pored ukupnog materijalnog položaja zaposlenih u prosveti bilo i rasprave o minimalnoj ceni rada.

Foto: Canva

Podsetio je da je pre 10 godina minimalna cena rada bila 17.748 dinara, dok je danas 40.020 dinara, 125 odsto više.

„U tom periodu je došlo do rasta zaposlenosti odnosno do smanjenja nezaposlenosti i smanjenja sive zone. Minimalna cena rada je pokrivala 55 odsto minimalne potrošačke korpe u 2012. godini, a sada minimalna cena rada pokriva 87 odsto korpe. Učinićemo sve da povećamo zaposlenost i da vodimo računa o standardu građana“, rekao je Selaković.

Predstavnica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić rekla je da je taj sindikat na sednici izložio kompleksne probleme sa kojima se suočavaju prosvetni radnici, ali da je prioritet poboljšanje materijalnog stanja koje je preduslov za poboljšanje i ugleda prosvetnih radnika.

„Prosečna plata u prosveti je za 9,1 odsto niža od prosečne plate u Srbiji, po tome smo jedinstveni ne samo u regionu već i u Evropi. Nakon višedecenijskog otpuštanja, imamo manjak kadrova nastavničkih profesija. Mladi se retko opredeljuju da rade u školama jer je slabo plaćen posao“, rekla je Ilić.

Predstavnik Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavinost“ Srđan Slović rekao je da se prosveta dugo bori za pravičnost i da je to posledica neprimenjivanja platnih razreda i grupa.

Na sednici Socijalno-ekonomskog saveta bila je i predsednica Vlade Ana Brnabić.

Izvor: Beta