Prosvetna inspekcija nema ovlašćenje da deli otkaze nastavnicima, sudbina prosvetnih radnika koji ne drže nastavu i eventualni disciplinski postupci protiv njih su u rukama direktora škola, izjavio je danas FoNetu stručnjak za radno pravo Mario Reljanović.
Prema njegovim rečima, ukoliko se u nekoj školi ne drži nastava, uloga prosvetne inspekcije je da konstatuje da je došlo do kršenja zakona.
„Prosvetni inspektori mogu da nalože da se nastava vrati u režim u kom bi trebalo da bude“, kazao je Reljanović i dodao da je dolazak prosvetne inspekcije, zapravo, pritisak na direktore.
„Oni direktori koji žele da procesuiraju zaposlene će dobiti neki osnov da to i učine i na osnovu toga mogu da budu pokrenu neki postupci“, navodi Reljanović.
On dodaje da, ipak, pretpostavlja kako „niko normalan“ ne bi otpustio nekoliko hiljada nastavnika u istom danu.
„Mislim da nije cilj da dođe do masovnog otpuštanja, jer bi to bilo kontraproduktivno. Mislim da je cilj da se kroz delovanje inspekcije zastraše“, kazao je Reljanović.
On navodi da je nedržanje nastave formalno pravno kršenje zakona, ali da bi se trebalo zapitati šta je uzrok tog nezakonitog ponšanja.
„Ne radi se o nemarnim, nesavesnim pojedincima koji su se napili, pa nisu došli na posao. Ovo je masovno i organizovano i odgovorna vlast bi trebalo da otkrije uzroke, a ne da ide ka sankcionisanju“, kazao je Reljanović.
Izvor: Nova portal
Napišite odgovor