Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je odlučio da „obraduje“ zaposlene u prosveti sa 10.000,00 dinara jednokratne novčane pomoći, pokazuje ukupan odnos države prema prosveti kao najvažnijem sistemu na kojem se temelji budućnost, razvoj i postojanost svake zemlje, smatra Vladimir Adžić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
On podseća da je sindikat kom pripada kroz tri štrajka u martu i masovno okupljanje 17. marta 2022. godine iskazao svoje nezadovoljstvo odlukama i postupanjima nadležnih prema celokupnom obrazovnom sistemu i zaposlenima.
– Naš zahtev za isplatu iznosa od 20.000,00 dinara (što je trećina duga prema zaposlenima u prosveti) do kraja marta je bio vrlo realan. Ako je davanje ovih 10.000,00 dinara prvi korak u rešavanju duga od 60.000,00 dinara koji postoji, onda to pozdravljamo, ali treba istaći da od Vlade Republike Srbije niti smo tražili, niti očekujemo isplate bilo kakve pomoći, već zaostalih dugovanja.
On je istakao da se prosvetni radnici nadaju da će nova Vlada Republike Srbije imati sluha i otvoriti socijalni dijalog što pre.
– Podsetićemo da je, povećanjem zarada od 7% u januaru 2022. godine, odnos minimalne zarade prema zaradi nastavnika došao na odnos ispod 1:2 (35.012:66.960), a Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije se već 23 godine zalaže za odnos 1:3, jer platni razredi nisu zaživeli i pitanje je kada će.
Adžić tvrdi da sve ovo pokazuje koliko je opravdan zahtev Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije o još jednom vanrednom povećanju zarada od 12% u ovoj godini, kao i dogovor o isplati preostalog duga od 50.000,00 dinara.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije očekuje od nove Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete da će biti odgovorniji u pogledu donošenja odluka i rešavanja dugogodišnjih problema koji se u obrazovnom sistemu samo nagomilavaju, a ne rešavaju.
Napišite odgovor