Просветни радници ОДБИЛИ реализацију пројекта Здравитас

Foto: Canva, Dražen Žigić

Репрезентативни синдикати у просвети издали су заједничко саопштење којим обавештавају јавност да су на данашњем састанку донели Одлуку да одбијају реализацију платформе „Здравитас“.

„Неодговорно је од стране Министарства просвете да тражи додатно ангажовање од запослених у тренутку када држава не испуњава преузете обавезе. Реализација Платформе је лоше замишљена, запослени у школама су преоптерећени редовним активностима, а дискутабилна је и обрада података ученика.“ – објашњено је у саопштењу синдиката.

Подсетимо, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић најавила је крајем августа увођење „Здравитаса“, са циљем „правовременог уочавања и отклањања евентуалних неправилности код деце“.

„Кроз платформу ’Здравитас’, од трећег разреда до завршетка средње, пратићемо моторни развој са утицајем на когницију емоције и остале компоненте личности деце“, објаснила је она тада.

Како је у интервјуу за НИН објаснила Министарка, у тај пројекат укључени су сви, „од школског педагога и психолога, преко лекара“, додајући да „рана детекција у 70 одсто случајева код предузетих стручних мера поправља потешкоћу коју дете има“, те да се ради о пројекту са Министарством здравља.

Оно што је највише забринуло родитеље и просветне раднике јесте законитост оваквог начина прикупљања података, као и питање где ти подаци могу доспети. Осим тога, просветни радници добили су још једну обавезу која је, опет, бирократски посао.

Унија синдиката просветних радника Србије (УСПРС) обратила се, овим поводом, Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, са питањем “да ли се у конкретном случају уношењем у базу података личних података ученика и њихових родитеља крше одредбе Закона о заштити података о личности”. Из тог синдиката навели су како се „у базу података уносе лични подаци ученика и родитеља, без њихове сагласности“.

Иначе, како наводе из синдиката, у базу података се уносе ЈМБГ ученика и родитеља, јединствен образовни број ђака, пол, висина и маса детета, масна компонента телесног састава, трчање на 20 метара са прогресивним повећањем брзине и низ других података који се мере на часовима физичког.