Када за своје дете бирате вртић, место на ком ће заправо проводити највећи део дана док сте ви на послу, шта вам је приоритет? Шта је најважније? Сасвим сигурно да су то људи који ће с њима радити, а одмах потом и могућности које ће дете имати да на том месту расте и развија се у складу са својим афинитетима и талентима.
Верификована предшколска установа “Тачка сусрета” први је уметнички вртић у Београду. Смештен у срцу главног града, у Светогорској улици, својом позицијом обезбеђује приступ свим већим културно-уметничким институцијама, попут Радио Београда, Атељеа 212, музеја Јована Цвијића, и многих галерија.
Пажљиво одабраном локацијом, уз иновативан програм, специфичан васпитно-образовни кадар и опремљеност простора, “Тачка сусрета” пружа подстицајну и мултикултуралну средину за целовити дечији развој.
Педагог, психолог, примењени уметник, филолог, дефектолог, кореограф, професор енглеског, музички педагози, сарадници из области природних наука, васпитачи и медицинске сестре васпитачи тимски развијају интегративни курикулум.
Вртић се налази у склопу истоименог Центра за афирмацију културе и уметности, између галерије, изложбених простора и сцене. Уметност не само да делује као спољашњи стимуланс за развој, већ и изнутра, кроз креативне процесе које дете спонтано доживљава и у којима ужива. Сходно томе, у “Тачки сусрета” кључни бенефити уметности остварују се кроз брижљиво планирање и реализацију креативних, музичких и драмских радионица, архитектуре за децу, као и директним излагањем уметничким активностима и садржајима, попут снимања филмова, организовања концерата и интерактивних представа. Деца имају свакодневни контакт са уметницима који су или носиоци програма или ствараоци уметничких дела у просторима вртића.
“Тачка сусрета” је место живљења деце и одраслих који потичу из различитих средина и култура, комуницирајући на три језика – српском, енглеском и руском.
Зашто је битна мултикултуралност за развој деце у вртићу?
Излагањем разликама од раног узраста, деца спонтано и симултано усвајају језике, што је кључан аспект мултикултуралног образовања у вртићу, али се и подстичу на толеранцију, отвореност и међусобно поштовање.
Деца која говоре више језика имају боље способности за решавање проблема, логичко размишљање и креативност. Мултикултурално окружење омогућава им и учење о различитим обичајима и начинима живота, чиме продубљују своје разумевање света, а тиме и социо-емоционалне компетенције.
У процесу комуникације, уметност такође игра важну улогу, јер омогућава да пренесемо оно што речима није могуће изразити, повезујући нас на дубоком, универзалном нивоу. Она је мост између људи, култура, идеја и емоција. За децу, уметност је први начин да се изразе без страха од неспоразума. Кроз цртање, музику, плес или глуму, могу да покажу своја осећања, да поставе питања и да истраже свет око себе. Уметност нас повезује и подсећа нас да су наше мисли, снови и страхови универзални – и да, иако смо сви различити, кроз уметност, постајемо веома блиски.
Битно је нагласити да уметност није нешто што се вреднује само кроз естетске критеријуме или естетику, па самим тим није привилегија деце која имају посебан таленат, већ вишеструко користан и свима доступан стимуланс емоционалног, интелектуалног и социјалног развоја:
– Без обзира на то колико су вешта у техникама, сва деца могу користити уметност као сигуран простор за изражавање емоција. Она није такмичење, већ лични израз, тако да сваки рад носи у себи јединствену вредност, а то је оно што децу подстиче да верују у себе и своје способности. Креативност се развија кроз праксу, искуство и слободу израза.
– Деца која се охрабрују да стварају, развијају способност да размишљају критички, изван уобичајених оквира, да решавају проблеме и да се суочавају с изазовима на иновативне начине. Уметност пружа деци слободу да експериментишу, праве грешке и поново покушају, што значајно доприноси когнитивном развоју.
– Уметност је често колективни процес, те подстиче сарадњу, осећај заједништва, прихватање различитих перспектива и изражавање идеја.
“Тачка сусрета” је верификована приватна предшколска установа, са специјализованим програмима из области уметности и културе.
Отворен је упис уз субвенцију Града Београда.
Више о вртићу, програмима и начину рада потражите на сајту tackasusreta.rs.
Напишите одговор