Психоаналитичарка веома оштро о промени коју је донео ФЕМИНИЗАМ: ”Кад су жене почеле да раде, сви су им аплаудирали. О деци НИКО није мислио”

Психоаналитичарка Ерика Комисар која је и аутор више познатих књига о родитељству, али и саветник за родитеље, критиковала је недавно неке од последица које је модерној породици донео феминистички покрет.

”Када су жене одлучиле да је баш супер ићи на посао и радити пуно радно време од куће, сви су им ћеститали. ’Супер! Жене имају иста права као мушкарци и сад коначно сви могу да буду део радне снаге, да буду независни, имају свој новац.’ Проблем је што су од тог тренутка деца напуштена. И њихове потребе које нису потребе које се могу променити тек тако само зато се друштво променило. Јер они имају непроменљиве неуролошке емотивне потребе. Они нису рођени отпорни.” – казала је Комисар, сигурни смо апсолутна свесна лавине негативних коментара који је чекају.

Казала је да смо на овај начин на бебе пребацили терет прилагођавања говорећи себи да оне лепо могу да поднесу и стрес и одвајање од својих примарних старатеља.

”Могу да поднесу одвајање. Могу да поднесу да се мама враћа на посао после неколико месеци и оставља је са странцима. Не. Бебама је ОДУВЕК био потребан физички додир кожа на кожу са мајком током прве године живота. И криза менталног здравља код младих има и те како много везе са овом променом коју је модерно друштво донело, према нарцизму, према стављању себе у центар света, према индивидуализму.” – оштра је Комисар.

Она истиче да онај ко планира да има децу треба за то да се припреми.

”Треба да се припремите да о њима бринете. Јер само добити децу, а да не знате шта брига о њима ЗАИСТА подразумева, не бити спреман да се преузме пуна одговорност, заправо је оно што узрокује менталне сломове код младих данас.” – казала је Ерика Комисар.

Тврди и да су родитељи данас склони да занемаре потребе детета, фокусирајући се на своје, јер их друштво учи да су личне потребе увек на првом месту.

”’Али, ја желим, потребно ми је да одем на одмор на недељу дана без малог детета, оставићу га родитељима.’ Па, не… Јер ако је оставите, кад се вратите, сачекаће вас последице и трауме. Тај став да ви и кад постанете родитељ једнако можете све, а деци ништа неће фалити, биће им добро створио је генерацију занемарене деце. Родитељи данас бирају слободу испред одговорности. Слободу да ја будем ја, испред тога да то дете које сте донели на свет није ту ни дошло својом вољом. Оно је ту зато што сте га ви створили и ВИ сте одговорни за његову емоционалну добробит тог детета” – истакла је Ерика.