Uvek imate starije autoritete koji ne shvataju da se stvari menjaju, kaže Ranko Rajović, autor NTC programa i osnivač Mense u Srbiji.
O tome da je vrlo teško nekoga ko ima 10, 20 ili više godina iskustva u radu sa decom uveriti da se stvari menjaju i da napredujemo, te da stare metode treba menjati novim, Ranko Rajović je više puta govorio. Ovog puta, navodi primer svog razgovora sa profesorom na Pedagoškom fakultetu u Sloveniji koji je izneo svoj jasan stav da je rana stimulacija dece – mučenje.
„Ja s tim imam iskustva. Sećam se svojih predavanja i tog oduševljenja kad sam počeo da radim i da držim seminare za vaspitače i učitelje u Sloveniji, na Pedagoškom fakultetu. I trajalo je to godinu dana da bi me onda saradnici s kojima tamo radim pozvali i rekli: ‘Ranko, danas imaš predavanje u dekanatu.’ Ja ih onda pitam zašto mi to nisu rekli, a oni odgovaraju da treba samo da pričam sve isto kao i na seminarima koje držim studentima i mladim učiteljima.“ – priča Ranko Rajović u emisiji Da sam ja neko na N1.
Kako kaže, to je bilo predavanje za dekana, prodekana i sve šefove katedri.
„Nije to ni jednostavan zadatak. I dolazim ja na predavanje i dekan ustaje i pozdravlja me, dok koleginica koja me je pozvala raspoređuje sve profesore. U jednom trenutku jedan stariji profesor kaže: ‘Zašto ste vi doveli lekara da nam priča o ranom razvoju kad mi znamo sve o tome. Zar treba nekakav doktor nama da priča o ranoj stimulaciji?’ Primećujem da je ostalima neprijatno i uveravaju ga da treba da čuje ono što imam da kažem jer su to nove stvari. ‘Nemam ja šta da čujem, ali eto, došao sam zato što ste me pozvali.’ odgovara i kaže mi da je rana stimulacija za decu mučenje.
Dobro, kažem. A možete li vi meni reći šta je najteža stvar koju dete mora da nauči. Govor, naravno, odgovara on. Da, govor. I dete taj govor nauči do treće godine. Pa što ga mi mučimo da uči najtežu stvar tako rano? Ako ne treba da uči pre škole, što ne ćutimo sve vreme da ga ne bismo mučili, pa neka nauči govor kad krene u školu?
‘A, pa nije to isto, govor se uči spontano.’ – kaže meni taj profesor.
Ali to nije tačno, rekao sam. Govor se ne uči spontano, jer ako ćutimo dete neće naučiti da govori. Dete, dakle, do treće godine uči najtežu stvar koju ljudski mozak za života uspe da savlada, a vi kažete da onda od treće do šeste godine, u ogromnom periodu najintenzivnijeg razvoja, mi treba da napravimo pauzu i da ne podstaknemo dete da razvije svoje potencijale? Ništa mi tad nije odgovorio, ali je na kraju predavanja prvi prišao da mi čestita.“ – ispričao je Ranko Rajović i dodao da je svuda, gde god je radio, nailazio na ljude koji veruju da sve znaju i da ništa ne treba menjati.
„Ali vreme se menja, okruženje se menja, pa uključite nove stvari u proces pedagogije. Ako primećujete da je svaka nova generacija sve slabija, pa zar nam treba bolji dokaz da nešto treba da se menja?“ – kazao je Rajović.
Napišite odgovor