Значај дечје игре важан је за развој детета, а родитељи то све чешће заборављају. Покрет је основа развоја, јер једноставном аналогијом може се видети да жива бића која се не крећу (биљке) немају нервне ћелије, а жива бића која се крећу имају. Најсложенији нервни систем има човек, па ако се тако посматра, ми смо жива бића за кретање и јасно је да је човека у великој мери формирао усправан ход.
Озбиљан проблем је све чешћа појава да родитељи гурају своје дете у колицима до друге, понегде чак и до треће или четврте године. Ако знамо да се мозак интензивно развија у првим годинама живота, а да смо ми жива бића за ходање, јасно је да дете мора да хода. Овај проблем се види индиректно, јер има све више деце са равним стопалима. По неким истаживањима преко 50% деце има овај проблем. Пре 20-ак година било је око 15% равних стопала, према томе ово није генетски условљено. Проблем је што деца више скоро да и не ходају.
Али нажалост постоји и други проблем, па уместо да дете у развоју хода, трчи, скаче, врти се, прескаче преко препрека, постоје ситуације где дете све више времена проводи за рачунаром. То није активност која ће помоћи у укупном развоју дечјих биолошких потенцијала. Компјутер јесте користан, само је питање где је граница, тј. колико времена дете може да проводи са њим да не би било више штете него користи. Најбоље игре су оне у којима дете размишља, креће се и комуницира са другом децом. Из овога је јасно да је потребно организовати време и омогућити да су деца што више у природи и на игралиштима.
Аутор: Ранко Рајовић
Извор: ntcucenje.com
Ja svoju ne guram u kolicima od 18 meseci,jednostavno ni jedna više od tog uzrasta nije htela da ih pogleda.
Jako postujem Dr.Ranka Rajovica I rado slusam I gledam njegove emisije. Mada u ovom slucaju zelela bi da dodam par reci. Naime, ako zivite u vecem gradu I putujete do raznih aktivnosti ili odvedete decu na ostrvo, ili neki poseban izlet, sigurno da ce svaki normalan covek biti prinudjen da ima kolica uz sebe. Provesti ceo dan sa decom na izletima I sl, setati kroz grad kilometrima I kilometrima, pa ni jedno malo dete pa ni ono od 4-5 godina ne moze toliko da seta, a uzajamno zelite da vase dete ima poseban dan u kome ce uzivati I razgledati razne stvari, bio to akvarijum, zooloski vrt,prelepi parkovi ili nesto drugo u pitanju. Da ne dodajem da svaki roditelj ce spakovati hranu,uzinu, vodu, presvlake za decu, igracke I slicno. Sve te stvari moraju da se nose, a ni dete ne moze toliko dugo da hoda. Ja u tom slucaju ne bi gledala koliko je detetu godina , vec koja je najbolja moguca solucija prvo za dete pa onda za nas. Aktivnosti I razvoj deteta sigurno da su jako bitni I prioritetni , samo je lepo biti otvoren I objektivan u punom smislu tih reci. Svako dobro vam zelim !
Moje dete čim je prohodalo više nije htelo da se vozi u kolicima. Uspeli smo da koristimo kolica do njegovog 18 meseca i to baš u tim situacijama, duge šetnje, izleti… Posle toga, nikako. Danas moje dete ima 3 godine ima odličnu kondiciju i šeta i po 10km i to po šumskim stazama. Naravno mi pratimo njegov tempo, lagano i bez žurbe. Uvek ima šta da se vidi i malo odmori.
Svaka cast! Napokon jedan REALAN komentar! U potpunosti se slazem sa Vama!
Tako je.I ja ponesem kolica sa sobom ako znam dacemo moje dete od 3.5 god.i ja biti duze u gradu,parku itd…i gde moze da izdrzi da seta toliko?Istrci se,pustim i da seta i kada se umori,seda u kolica i mi idemo dalje.Ne mogu ja da nosim toliko dete kada se umori.
Jeste u pravu da je gotovo nemoguće sa malim detetom prepesaciti pola grada u danu, sa sve gomilom stvari koje nosis jer su neophodn,ali se ipak ne slazem sa Vama, mi smo naše klince naucili rano (pre 2g) da idu sami,stanemo odmorimo kada ne mogu vise, ako treba malo se nosimo i sve se moze, nemamo prevelika ocekivanja da mogu isto što i mi i sve se povladjuje njihovim mogicnostima. Sada stariji ima 4,mladji 2,5 kolica ne koristimo godinu dana vec, mladji uveliko ne trazi da ga nosimo, a stariji bukvalno može de prepesaci koliko i mi
ja moju ne guram od 18 meseci i večeras je zapela da se vozi u kolicima i ja je malo provozah ispred kuće. Inače ima 2 godine i 10 meseci.
A da inače puno pešači inače i nikada se ne žali, mada šetamo polako sad voli i u bicikli u korpici da se voza. Mada mi živimo na periferiji i skoro ceo dan je napolju i sa životinjama.
Drage moje mame, a i tate,
ja se slazem sa Lolom, ali i sa svima Vama. Ja imam i bebca od 18 mjeseci,a djecacica od 4 godine. Imamo i kolica, a i pomocnu dasku za njega da stoji kada se umori, ili blago receno sada za obojicu. Kolica su za hranu itd, a daska da se odgurujemo i koristimo za vratolomije… I posto smo stalno u pokretu, nosimo puno stvari sa sobom, kolica uglavnom na kraju sluze za nosenje stvari, a klinici tek kada se umore ili sjedaju u ili stoje na dasci.
Postujem izuzetno ovog coveka i vrrujem da su neki njegovi saveti logicni, ali mi se nekada cini da mozda malo preteruje. Mi jesmo kolica odbacili sa kada je dete napunilo deset meseci i kada je prohodalo, a poklonili smo ih par meseci kasnije jer dete nije htelo da ih koristi. E sad, mislim da ne bi bilo na odmet da smo ih zadrzali i iskoristili kasnije za more i duge setnje jer dete kad je umorno nema sanse da seta vise nego moras da ga nosis. Onda shvatis da je bolje da ubacis dete u kolica nego da se krivis. Koliko puta sam samo dete donela iz prodavnice sa sve kesama i namirnicama, proklinjala sam dan kad sam se odrekla kolica – bar bi mi posluzila da stvari natovarim na njih. Ovde ipak govorim o nekom periodu do dve, najvise dve i po godine. Aktivnost jeste vazna, ali sam primetila da mnogi bukvalno shvataju Ranka Rajovica, ppa me je tako zadivio komentar jedne majke- koliko je moje dete aktivno izrasce u naucnika i genijalca. Kad bi se tako pravili genijalci mi ne bismo mogli da pridjemo romskoj deci koja citav dan provedu bosa i u pokretu. Razumno organizovanje aktivnosti je prava stvar. Ako ste sa detetom proveli tri kvalitetna sata u praku,koga je uopste briga sto ste ih kuci vratili uz pomoc kolica. Gore je kad se hvalite nekoriscenjem istih,a izvodite decu u prirodu jednom mesecno. Verujte da poznajem i takve roditelje.